2020’de Google’da En Çok Arananlar - Girişim Savaşçısı

2020’de Google’da En Çok Arananlar

2020’de Google’da En Çok Arananlar

Bütün Dünya için zorlayıcı geçen ve artık neredeyse sonuna yaklaştığımız 2020’de Google’da insanların çevrimiçi olarak neyi aradığını merak ediyor musunuz? 20 milyardan fazla anahtar kelime analiz edilerek oluşturulan bu rapor Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya'daki analizleri ve genel bir küresel aramayı içeriyor.

Şimdiye kadar yıl boyunca ortaya çıkan başlıca çevrimiçi arama trendlerine baktığımızda en çok şu soruların sorulmuş olduğunu görüyoruz:

  • ABD'de perakende satış savaşını kim kazanır: Walmart mı yoksa Ebay mi?
  • Kitle İletişim markası hangi ülkede YouTube'dan daha popüler?
  • Hangi ülkenin milli spor takımının sadık bir hayran kitlesi var ki bu aramalar Netflix için olanları geride bırakıyor?
  • İnsanlar yakınlarında daha sık ne bulmaya çalışıyor?
  • Google'da ayda kaç kez 'Koronavirüs' aranıyor?

Aratmaların birçoğu çeviri, sosyal ağ, eğlence, alışveriş, hava durumu ve haberlerle ilgili. Sosyal ağ kategorisindeki en çok sorulan sorular, insanların Facebook, Instagram ve WhatsApp peşinde olduklarını gösteriyor. Eğlence kategorisine bakıldığında ise YouTube Netflix'in önüne geçiyor ve ardından onu çevrimiçi oyun platformu Roblox izliyor.

Alışveriş kategorisinde bakıldığında dünya genelinde en popüler şirketlerin Amazon, Ebay ve Walmart olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Hazır giyim markası H&M 92. sırada ve 100 listesinin tamamında görünen tek moda markası olarak dikkat çekiyor.

Haberler kategorisinde ise, insanlar en çok dünya çapında çokça aranan haber kaynağı Hintli bir kriket haber sitesi olan Cricbuzz'a bakıyor. Global olarak diğer popüler haber kaynakları BBC News, Fox News, CNN ve Alman tabloid gazetesi Bild.

2020 yılına damgasını vuran koronavirüs kelimesi ise 60 milyondan fazla aranmış ve dolayısıyla 100 listesinde trend olan konu. Trend soruların dışında ilginç aratmalar da bulunmuş:

  • Mısır gevreği neden icat edildi?
  • Panseksüel nedir?
  • Cameron Boyce nasıl öldü?
  • Peppa Pig ne kadar uzun?

Kaynaklar:

https://www.semrush.com/blog/most-searched-keywords-google/

https://home.sparklight.com/player/category/news/article/wibbitz_technology-heres_what_people_googled_the_most_in_2020-velephant

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)