2023’te Artacak Olan Pazarlama Yönelimleri - Girişim Savaşçısı

2023’te Artacak Olan Pazarlama Yönelimleri

2023’te Artacak Olan Pazarlama Yönelimleri

Her sektörde olduğu gibi pazarlama dünyasında da değişim ve dönüşümler gerçekleşiyor ve bu hızla değişen pazarlama dünyasında başarılı olmak için rakiplerinizin bir adım önünde olmak daha da önemli hale geliyor.2022 biterken satış ve pazarlama ekipleri yılın performansını değerlendiriyor. Önlerinde neler olduğuna bakıyor ve müşterileri cezbetmek ve gelirlerini artırmak için yeni stratejiler geliştiriyor. Müşteri davranış ve beklentilerinin her zamankinden daha hızlı geliştiği bu zamanlarda bu stratejiler genellikle bir işletmenin çevikliğine, esnekliğine ve sektördeki değişimlere uyum sağlama isteğine bağlıdır. 2023’te müşteri verilerinden daha iyi yararlanabilen ve müşterilerde daha büyük bir ilgi yaratabilen araçlar ve taktikler, rekabet avantajının anahtarı olacak gibi görünüyor. 2023’te bu alanda ne gibi trendler olacak inceleyelim;

Otomasyona Yönelim

Otomasyona müşteri deneyimi açısından baktığımızda, otomasyon geniş ölçekte kişiselleştirmeyi sağlamaktadır. Satış ve pazarlamada konusunda otomasyonun iki temel işlevi vardır; tekrar eden, ezbere dayalı görevleri kaldırmak ve büyük miktarda bilgiyi analiz etmek. Tekrarlanan görevlerin otomatikleştirilmesi, çalışanların daha yüksek önceliklere odaklanmasını sağlar ve e-posta takipleri gibi gözden kaçan bir görevin olasılığını azaltır. Otomasyon ayrıca veri analizine yardımcı olabilir ve ekip üyelerine eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlayabilir.

Sosyal Sorumluluğun Artan Önemi

Sosyal sorumlulukla ilgili içeriği oluşturan, planlar yapan pazarlamacılar, 2023’te bu konuda yatırımlarını yaklaşık iki katına artıracak şekilde sürdürmeyi planlıyor çünkü yeni dünya düzeninde insanlar ve özellikle Z kuşağının %50’si şirketlerin özellikle ırksal adalet, LGBT hakları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve iklim değişikliği gibi sosyal konularda tavır almasını istiyor. Şirketler de bu konuları savunduğunda, bu durumun müşterilerin satın alma kararları üzerinde güçlü bir etkisi olacaktır. Bunlara önem veren şirketler, destekledikleri sosyal sorunları vurgularken kapsayıcı girişimlere, promosyonlara ve tekliflere daha fazla odaklanmak için sosyal medya stratejilerini değiştirmeye başladılar. Bu stratejide ürünleri hemen satmasa bile sosyal sorumluluk duygusu göstermek yine de hem düşünceli hem de etkilidir.

 Hesap Tabanlı Pazarlamaya Yönelim

Reklamlarınızı çok fazla müşteri görebilir ancak bu insanlar yanlış hedef kitleyse satış sağlamazlar. Görüntüleme ve tıklamaları katılım üzerine iten dağınık, kapsamlı pazarlama yöntemi artık moda değil. Bugünün müşterileri onları gerçekten ilgilendiren bir şey olmadığı sürece gürültüyü duymazdan gelmeyi öğrendi. Hesap tabanlı pazarlamada ise bu kavram daha derinden ele alınır. Burada özel ve bireysel ihtiyaçlarını karşılayan bir mesaj oluşturmak için belirli hesap ve ayrıntılar tanınır.

Yerel Reklamların Artışı

2022’de pazarlamacıların neredeyse dörtte biri ilk kez yerel reklamlardan yararlandı ve bu sayının 2023’te artmaya devam edeceği öngörülüyor. Markanız üçüncü taraf bir web sitesinde içerik öne çıkarmak için ödeme yaptığında, yerel reklamcılığa yatırım yapıyorsunuz demektir. Araya girmek ve göze çarpmak için tasarlanan geleneksel reklamcılığın aksine, yerel reklamcılık, markanızı başka türlü sizi asla öğrenemeyecek olan yeni bir kitleye tanıtmak ve harmanlamak için tasarlanmıştır. Yerel reklamlar, geleneksel reklamlar gibi “hissedilmediğinden", tüketicilerin bunları tüketme olasılığı daha fazladır hatta tüketiciler yerel reklamları banner reklamlardan %50 daha fazla görür. Yerel reklamları kullanan pazarlamacıların %36’sından fazlası bunun etkili olduğunu söylerken, yaklaşık %50’si bunun en iyi yatırım getirisi sağlayan taktik olduğunu ifade ediyor.

Kaynaklar:

https://www.entrepreneur.com/growing-a-business/here-are-5-trends-to-watch-out-for-in-sales-and-marketing/440497

https://blog.hubspot.com/marketing/marketing-trends

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)