Açık Hesap Paktı - Girişim Savaşçısı

Açık Hesap Paktı

Girişim Savaşçısı Mentoru Faruk Eczacıbaşı

Açık Hesap Paktı

Girişim Savaşçıları olarak 2022 yılı sonunda başlattığımız Açık Hesap Paktı (Open Account Pact) hareketiyle hedefimiz, şirketlerin sosyal sorumluğun ötesine geçerek tüm varoluşlarını bir sosyal problemle mücadeleye adamalarıdır.  Çünkü her marka dünya için harekete geçerek, küresel sorunlara karşı anlamlı adımlar atabilir, bir sosyal faydayı varoluşunun merkezine alarak tüm harcamalarını bu doğrultuda yapabilir. Tüm duvarlarını yıkarak tüm hesaplarını ve karanlıkta kalan rakamları herkesle paylaşabilir. Açık, şeffaf ve net olabilir. Böylece sosyal problemlere karşı verdiği mücadeleyi herkese açık açık ispatlayabilir. Kar etmenin ve cironun ötesinde çok daha değerli bir amacının olduğunu herkese gösterebilir. Şimdi duvarlarımızı kaldırma ve dünya için harekete geçme zamanı!

1) Sosyal Varoluş Amacınızı Belirleyin: Kurum olarak kurucularınızından toplayacağınız geri bildirimlerin ışığında, kurumunuza bir varoluş amacı belirleyin. Bu amaç doğrultusunda kurumunuzun hangi sosyal problemlerle mücadeleye adanacağına karar verin.

2) Manifestonuzu İlan Edin: Kurum olarak uğruna mücadele edeceğiniz söz konusu sosyal davaya yönelik bir manifesto yazın. Manifestonuzda öngördüğünüz ihtiyaca ve çözüme kısaca değinin. Ardından bu doğrultuda eylemlerinizi çerçeveleyecek değerlerinize karar verin. Bu manifesto ve değerleri sitenizden kamuya ilan edin.

3) Birlik Bilincini Yaratın: Kurum içerisindeki tüm çalışanlar için kategorilendirilmiş bir ödeme tablosu hazırlayın. Maaşlar arasında uçurumlar olmasın, tüm maaşlar sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yeterli ancak stok yapamayacak kadar da makul ve şeffaf olsun. Kurumunuzda sonuçlardan çok emeği ve azmi değerlendirin, yaptığınız işte ortaya koyduğunuz katma değeri sürekli olarak geliştirin ve şirketinizin müşterilerinden onlara verdiği emek oranında kar etmesini sağlayın.

4) Finansallarınızı Açın: Para niyeti takip eder. Kurum, söylemlerinden bağımsız olarak, gelirlerini nereye harcıyorsa gerçek amacı da orada yatıyor demektir. Kurumunuzun tüm gelirlerini manifestonuza ve değerlerinize uygun şekilde harcadığınızı ispat edebilmek üzere banka ekstrelerinizin gider ve açıklama kısımlarını web sitenizden yayınlayın.

5) Kamuya Hesap Verin: Her çeyrekte (üç aylık dönemler) şirketinizin sosyal medya hesapları üzerinden yetkilileriniz ile birlikte önceden planlanmış ve duyurulmuş bir canlı yayın açın ve kamudan gelen tüm soruları yanıtlayın.