Alibaba’dan Cinsel İstismara Karşı “Sıfır Tolerans” Politikaları - Girişim Savaşçısı

Alibaba’dan Cinsel İstismara Karşı “Sıfır Tolerans” Politikaları

Alibaba’dan Cinsel İstismara Karşı “Sıfır Tolerans” Politikaları

Adını açıklamayan ve Alibaba’da çalışan bir kadın, şirketin online tartışma panosunda yine aynı şirkette çalışan yöneticisinin cinsel istismarına maruz kaldığını ifade eden 11 sayfalık bir açıklama paylaştı. Açıklama sonrası haber Çin sosyal medyasında viral hale geldi. Habere göre cinsel saldırıda bulunmakla itham edilen yönetici Wang Chengwen, çalışanını bir müşteri yemeğine getirdi ve fazla miktarda içmeye zorladı. Sonrasında da kadın çalışanın ifadesine göre müşteri ve Chengwen Wang  tarafından taciz edildi.

Bütün bu gelişmeler sonrasında yönetici şirketten kovuldu ve şahıslar hakkında soruşturma başlatıldı. Kamuoyunda büyük tepkilere neden olan ve şirketi bir hayli sarsan olay sonrasında Alibaba şirketi tacizle mücadele için bir dizi önlemler aldı ve tacize ‘Sıfır Tolerans’ sözü verdi.

Konuyla ilgili oluşturulan yeni politikalara göre beş kadın üst düzey yöneticiden oluşan bir “Cinsel Taciz Önleme Komitesi” kurulacak, ayrıca bu tür şikayetleri araştırmak amacıyla bir başka ekip de oluşturulacak ve cinsel taciz ve uygunsuz davranışlarla başa çıkmakla ilgili politikaları iyileştirmek için adımlar atılacak. Bütün ekipler de doğrudan Alibaba Group Yönetim Kurulu'na düzenli olarak rapor verecek.

Kaynaklar:

https://www.cnbc.com/2021/08/13/alibaba-introduces-new-measures-to-prevent-sexual-assault-after-firing-manager.html  

 https://www.wsj.com/articles/alibaba-sets-anti-sexual-harassment-measures-after-employee-allegations-11628789111?mod=business_lead_pos12

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)