Alibaba’dan Online Market Atağı - Girişim Savaşçısı

Alibaba’dan Online Market Atağı

Alibaba’dan Online Market Atağı

Alibaba, 2017 yılında, çok kanallı entegrasyon ve müşteri kişiselleştirme gibi özellikleri bünyesine katabilmek amacıyla Sun Art mağazalarında perakende çözümlerini dijitalleştirmek ve başlatmak için Auchan Retail ve Ruentex Group ile bir ittifak kurdu ve yine Çin’deki online gıda alışverişine hakim olma arayışında olan firma, hipermarket işletmecisi Sun Art Retail Group’un 70.94 çoğunluk hissesine sahip olabilmek için 3.6 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı. 2017’de başlatılan girişim, pandemi dönemiyle birlikte daha da hız kazandı. Daha fazla tüketiciye ulaşmayı ve bu bağlamda yeni perakende vizyonlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Alibaba’nın direktörü ve CEO’su Daniel Zhang, COVID-19 salgınıyla tüketicilerin yaşam tarzlarının ve kurumsal operasyonların dijitalleşmesinin hızlandığını ve bu nedenle de Alibaba’nın Çin’in perakende sektöründe fırsatlar ve değer yaratmak için sağlam bir altyapı oluşturmaya çalıştığı yeni perakende stratejisinin bir parçası olarak Sun Art’a yatırım yaptığını ifade etti. Sun Art da, Çin’in hipermarket ve süpermarket alanındaki büyüme fırsatlarından yararlanmak için Alibaba teknolojisinden yararlandı.

Sun Art, 30 Haziran 2020 itibarıyla Çin’de 481 hipermarket ve 3 orta büyüklükte süpermarket işletmektedir ve küçük ve çevrimdışı topluluk mağazaları aracılığıyla konumunu güçlendirmeye odaklanmıştır.

Şirket Haziran ayında yayımladığı bir rapora göre de, Çin’de alışveriş yapanların % 56’sının internetten gıda ve market alışverişlerini eskisinden daha sık yaptığını söyledi ve yine analiz şirketi GlobalData’ya göre, Çin’in çevrimiçi market sektörü “patlayıcı bir büyüme için hazır".

Durum böyle olunca da, Çin’deki e-ticaret devleri, giderek artan online tüketicileri kazanmak amacıyla hem fiziksel süpermarketler hem de çevrimiçi platformların bir karışımını kullanıyor. Alışveriş yapanları kazanmak için Çin’deki Wal-mart (WMT) ve yerel market zinciri Yonghui ile yapılan bağlantılar sayesinde JD adlı ticaret devi, Freshippo market zincirini ve Sun Art mağazalarını çevrimiçi yiyecekleri depolamak ve teslim etmek için kullanarak da Alibaba sanal pazarda yerlerini sağlamlaştırmaya çalışıyor.

Kaynaklar:

https://edition.cnn.com/2020/10/19/tech/alibaba-sun-art-online-groceries-intl-hnk/index.html

https://www.pymnts.com/news/partnerships-acquisitions/2020/alibaba-bets-billions-on-online-grocery-in-china/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)