Amazon Air FedEx ve UPS’e Rakip mi Oluyor? - Girişim Savaşçısı

Amazon Air FedEx ve UPS’e Rakip mi Oluyor?

Amazon Air FedEx ve UPS’e Rakip mi Oluyor?

Amazon, zor durumdaki Delta ve WestJet havayollarından 11 kullanılmış Boeing 767-300 yolcu jeti satın aldığını açıkladı. Kargo taşımak üzere güçlendirildikten sonra uçaklar bu yılın sonlarında şirket için uçmaya başlayacak.  Amazon Global Air başkan yardımcısı Sarah Rhoads amaçlarının büyüyen filolarındaki hem kiralık hem de sahip olunan uçaklar sayesinde operasyonlarının daha iyi yönetilmesini sağlamak ve dolayısıyla bunun da müşteri vaatlerini gerçekleştirmeye yardımcı olacağını ifade etti. Ancak öngörüler Amazon’un (Amazon Air) şu an sadece kendi hacmini taşımak için uçaklarını kullansa da, sadece birkaç yıl içinde FedEx veya UPS’ten daha büyük bir tedarik zinciri sağlayıcısı potansiyelinin de olduğu yönünde.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Amazon’un hava filosunun 200’den fazla uçak içerecek şekilde büyüyerek UPS tarafından işletilen uçakla aynı boyutta olacağı tahmin ediliyor. Uzman görüşlere göre sahip olduğu veriler ve büyük çapta müşteri odaklı bir hizmet sunma konusundaki kanıtlanmış sicili göz önüne alındığında, Amazon mevcut lojistik şirketleri için oldukça güvenilir bir rakip olacak. Diamond Logistics’in CEO’su Kate Lester, “Amazon birçok alanda küresel hakimiyet kuruyor ve lojistik maliyetlerini kendi çerçevesi içinde ele almaları an meselesiydi" dedi.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/technology-55560414

https://www.engadget.com/amazon-buys-11-boeing-767-300-planes-193659460.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAEH6yMI9Hr_

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)