Arabayla Aynı Hızda Gidebilen Scooter: eSkootr S1X - Girişim Savaşçısı

Arabayla Aynı Hızda Gidebilen Scooter: eSkootr S1X

Arabayla Aynı Hızda Gidebilen Scooter: eSkootr S1X

Tamamen açık ve yerden sadece birkaç santimetre yükselen tekerleklere binen bir taşıma cihazında saatte 1oo km. hıza ulaşmak ister miydiniz? Bu eSkootr S1X yarış e-scooter’ıyla mümkün. ESkootr S1X, yıl sonunda düzenlenmesi planlanan eSkootr Şampiyonası (eSC) için oluşturuldu. Yarışlar, şehir parklarında, caddelerde veya stadyumlarda özel olarak inşa edilmiş pistlerde yapılacak.

eSC, yarışların her birinin sekiz ila on dakika süreceğini ve finalde galibiyet için yarışan toplam on sürücünün yer alması gereken bir yer için her elemede altı sürücü yarışacağını ifade ediyor.

S1X özellikle yarışmalar için geliştirilmiştir ve 1.33kWh kapasiteli 24Ah pil ile çalışır ve her tekerlekte bir tane olmak üzere iki adet 6kW motoru vardır. E-scooter bir karbon fiber şaseye, alüminyum ön ve arka düzeneğe sahiptir,35 kg ağırlığındadır ve hidrolik disk frenlere sahiptir.

Güç dağıtımı da iki moda ayrılmıştır; gidondaki geleneksel bir başparmak gazı ve düzlükler boyunca maksimum itme için bir güçlendirme düğmesi.

Hız yaparken güvenliğin nasıl sağlandığına bakarsak, eSC güvenlik önlemlerinin ve devrelerinin tasarlanmasına yardımcı olmak için eski F1 ve Le Mans yarışçısı Alex Wurz’u ‘eSC Güvenlik Elçisi’ olarak seçti. S1X sürücünün sürüşü sırasında yollardan ayrılması durumunda scooter’ın gücünü kesen bir durdurma anahtarı bulunmaktadır.

Bu scooter ile düzenlenen yarışmanın misyonu, 2014 yılında piyasaya sürülen tamamen elektrikli yarış serisi Formula E ile çok yakından ilgilidir. Formula E, sadece elektrikli araç performansının sınırlarını zorlamakla ilgili değildir. Neredeyse tüm yarışlar en çok ihtiyaç duyulan yerlerde temiz enerji teknolojisini teşvik etmek amacıyla yapılmaktadır.

Kaynaklar:

https://www.wired.co.uk/article/eskootr-s1x

https://www.theverge.com/2020/7/7/21316179/eskootr-electric-scooter-racing-series-formula-e-f1-escooter

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)