Arısız Bal Üreten Startup: MeliBio - Girişim Savaşçısı

Arısız Bal Üreten Startup: MeliBio

Arısız Bal Üreten Startup: MeliBio

ABD merkezli MeliBio moleküler olarak gerçek şeyle aynı olan, aynı fayda ve lezzete sahip ama hiçbir arı dahil olmadan balı yapma misyonunu üstlenen bir startup. Şimdiye kadar et ve süt ürünleri için sürdürülebilir alternatifler üzerinde çalışılmış ve bununla ilgili şirketler kurulup üretime de başlanmıştı ancak bala odaklanan çok fazla çalışma yoktu.

“8 yıldır bal endüstrisinin bir parçası oldum ve 20.000 arı türünü tehdit eden büyük ölçekli ölümlere kadar tüm zorlukları anlamama yardımcı olan bir süreç yaşadım” diyen MeliBio’nun kurucu ortağı ve CEO’su Darko Mandich, sürdürülebilir arıcılık sektörüne girilmezse arılara ve insanlara ciddi şekilde zarar verebileceğini öngörmüş ve bu nedenle Avrupa’dan Kaliforniya’ya taşınmaya ve sadece hayvanlar olmadan hayvan ürünleri üretmek için çalışan yeni ortaya çıkan topluluğa katılmaya karar vermiş. Şirket, Yeni Zelanda’dan Manuka balı veya Batı Avrupa’daki Akasya balı gibi bilinen çeşitleri çoğaltmaya başlamadan önce, başlangıçta arıların ürettikleri ile aynı tadı, dokuyu ve besleyici nitelikleri yansıtan balı üretmeye odaklandı.

Arı olmadan üretilen gerçek bala 2021’in 3. çeyreğinde ulaşılabilecek diyen Mandich, gezegende olumlu bir etki yaratan ve bu üstün içeriği arılara zarar vermeden herkes için erişilebilir kılan gelecekteki bal endüstrisinin lideri olmaya çalıştıklarını söyledi.

Kaynaklar:

https://www.fooddive.com/news/melibio-makes-honey-without-bees/587359/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)