Başarılı bir Start-up Ekibi için Neler Önemlidir? - Girişim Savaşçısı

Başarılı bir Start-up Ekibi için Neler Önemlidir?

Başarılı bir Start-up Ekibi için Neler Önemlidir?

İyi ve başarılı bir start-up yaratmanın en önemli faktörlerinden biri iyi bir ekip oluşturmaktır. Öncelikle, ekibe dahil olan kişiler sadece parası ve imkanları için değil, start-up’ın vizyonuna inanarak bağlanırlarsa tutku duyarak ve özveriyle ekipteki görevlerini benimsiyor ve bu doğrultuda daha başarılı işler çıkartıyorlar. Aralarında uyumsuzluk, çatışma ve birlik inancı olmayan ekip üyeleri ortaya da etkili bir iş çıkaramıyor ve bu da şirkette başarısızlığa neden olabiliyor. Güçlü bir ekip oluşturmak bir start-up için bu kadar önemliyse bazı yönetim unsurlarına dikkat ederek başarılı bir ekip çıkarmak için neler yapılabilir inceleyelim;

  • Ekibinizdeki insanlara güvenin

Bu sadece ekibinizdeki kişilere “Sana güveniyorum!” demek değildir. Ekip gerektiğinde kurucu adına kararlar verebiliyorsa bu ekip için çok şey ifade eder çünkü bu lider ekiptekilere sonuna kadar güveniyor, sorumluluk veriyor, yetenek ve uzmanlıklarına saygı duyup destekliyor demektir.

  • Farklı görüşlere saygı gösterin

Bir start-up girişiminde demokratik bir kültür yaratmış olduğunuzda ekip içinde görüş farklılıkları olunca, ki mutlaka olacaktır, bu ekibe çatışma, kavga ve anlaşmazlık olarak yansımak yerine farklı görüş ve fikirlerin birbirinden beslenerek yeni fikir, önerilerin ortaya çıkması olarak yansır ve bu da bir girişimi ileriye taşıyan önemli bir unsurdur.

  • Görevler konusunda net olun

Ekip üyelerinin sahip oldukları görev ve sorumlulukların tam olarak farkında olmaları için yapılması gerekenler konusunda net bir biçimde iletişim kuruyor olmanız gerekir. Beklediğiniz işlerin tam olarak neleri kapsadığını ve ne zaman teslim edilmeleri gerektiğini gri alanlar olmaksızın ayrıntılarıyla açık bir biçimde ifade ederseniz işler daha verimli yürür ve eksik iletişimden dolayı da hayal kırıklıkları yaşamazsınız.

  • Ekip motivasyonunu her zaman koruyun

Şirket içinde ekip üyelerine hedefleri konusunda motive olmalarını ve yaptıkları işe tutkuyla bağlanmalarını sağlamak bir lider olarak göz ardı etmemeniz gereken unsurlardandır. Yol boyunca mutlaka karşılaşılacak zorlu koşullar olacak ve ancak motivasyonu yüksek bir ekip bu koşulları aşmak için yürekten mücadele verecektir. Böyle bir ekip yaşanan olumsuzluklardan ders çıkararak ilerlemeyi ve başarıyı sürdürebilir kılmayı gerekli motivasyona sahip oldukları için bilirler.

  • Şeffaf olun; iyiyle beraber kötüyü de paylaşın

Liderler genelde iyi sonuçları paylaşıp kötü olanları ekibin motivasyonunu bozar endişesiyle paylaşmazlar ancak olumsuzu da paylaşmak düzeltilmesi gereken şeyler için neler yapılabileceğinin farkındalığını yaratacaktır dolayısıyla gerçeği olduğu gibi şeffaf olarak göstermeniz ve paylaşmanız sayesinde ekibiniz de olumsuz olan süreçlere yardım etmek amacıyla geri bildirimler verecek ve öneriler sunacaktır.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/forbessanfranciscocouncil/2019/10/03/four-tips-for-building-a-strong-startup-team/?sh=478ac74c5308

https://hbrturkiye.com/blog/basarili-bir-startup-ekibi-kurmak-icin-4-kritik-bilesen

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)