Başarılı Girişimcilerin 10 Ortak Özelliği - Girişim Savaşçısı

Başarılı Girişimcilerin 10 Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin 10 Ortak Özelliği

Günümüzde “başarılı girişimci” olarak tabir edilen girişimcilerin bazı ortak özellikleri vardır. Bu girişimci özelliklerine sahip olunmasa da pratik yaparak, hedefler belirleyerek bu girişimcilik özelliklerini kazanabilirsiniz. Peki başarılı girişimci kimdir ve bu insanların ne gibi ortak özellikleri vardır, inceleyelim:

Uzun vadeli vizyonları vardır

Başarılı girişimciler gelecekte nerede olmak istediklerine ve bunu gerçeğe dönüştürmek için yapmaları gereken her şeye dair net bir vizyona sahiptir. Yaşamları için sahip oldukları uzun vadeli vizyon nedeniyle kısa vadeli engeller cesaretlerini kolay kolay kıramaz

Yaptıkları işi severler

İşlerini çıkar uğruna yapmazlar, işe duydukları haz ve tutku başarılı olmalarını sağlayan ana etmenlerden biridir. Yani bir girişimci olarak yaptığınız işten keyif almazsanız bu başarınıza olumsuz olarak yansır ve başarıya etki eder. Başarılı bir girişimci tutkusunun peşinden giden girişimcidir.

Risk almayı bilir

Başarıya giden yol risk almaktan ve cesur davranmaktan geçer. Girişimciler yolları boyunca her zaman güçlüklerle karşılaşırlar ama onların ortak özelliği bu sorunlar karşısında pes etmemeleri ve cesur olup engelleri aşmaya çalışmalarıdır.

Çevrelerinden destek alırlar

 Başarılı girişimciler yeteneklerinin farkında olup çok çalışsalar da, her konunun uzmanı olamayacaklarını ve uzmanı olmadığı konularda işin uzmanlarından destek almaları gerektiğini bilirler. Ekip olarak ve destek alarak ilerlemenin onlara katacağı çok şey olduğunu bilirler.

Yaratıcı fikirler üretirler

Başarılı bir girişimci sıradan olmayan, yaratıcı fikirlerin peşindedir çünkü ürünü ya da hizmeti ne kadar yaratıcıysa, başarılı olma ihtimali o kadar artar. Böyle yaratıcı olmak girişimcinin aynı zamanda yeniliklere açık olmasını da sağlar.

 Öğrenmeye önem verirler

 Yaratıcılığın gerçekleşmesi için her gün yeni bir şeyler öğrenmek için çaba sarf etmek gerekir. Başarıyı yakalayan girişimciler benzersiz şeyler yaratmak için yaptıklarını tamamlayan yeni beceriler öğrenirler.

Detaylı planlama yaparlar

İşinizle ilgili plan yapmak geliştirilmesi, uygulanması ve devam ettirilmesi gereken bir alışkanlıktır. Planlama eylemi oldukça önemlidir çünkü her durumu analiz etmeyi, araştırma yapmayı, veri toplamayı ve araştırmalar neticesinde elde edilen gerçekleri sonuca bağlamayı gerektirir. İş planı, sizi A noktasından B noktasına götürecek olan bir harita ve aynı zamanda işinizin başarısını ölçen bir denek taşıdır.

Sosyal girişimciliğe önem verirler

Topluma faydalı olmak için her zaman çaba gösterirler.  Toplumu geliştirmek ve sosyal sorunlara yardımcı olmak için tasarlanmış programlara ve derneklere katılmak ya da bir sosyal sorumluluk projesi başlatmak insanlara faydalı olmanızı sağlar. Aynı zamanda insanlar tanıdıkları, hoşlandıkları, saygı duydukları ve diğerlerine yardım eden insanlarla iş yapmayı tercih ederler.

Yalnızlık içinde vakit geçirirler

Başarılı girişimciler gürültülü ve dikkat dağıtıcı bir dünyada yaşadığımızı bilir ve bu nedenle yalnız zaman geçirmenin öneminin farkındadırlar. Başarılı insanların biyografisini incelediğinizde, yalnızlık içinde derinlemesine düşünmek ve düşünmek için yalnız zamana değer verdiklerini görürsünüz.

Minnet duymanın önemli olduğunu bilirler

Başarılı girişimciler eldekilerle mutlu olmayı, yaşadıklarına minnet duymayı alışkanlık edinmenin hayatı çok daha keyifli ve mutlu hale getireceğinin farkına varırlar.

Başarılı girişimcilerin girişimlerinde yükselmelerini sağlayan yaptıkları pek çok şey var ancak yukarıdaki 10 temel madde başarılı olmalarını büyük ölçüde etkilemektedir.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)