Bulut Oyunlarının Yükselişi - Girişim Savaşçısı

Bulut Oyunlarının Yükselişi

Bulut Oyunlarının Yükselişi

Bulut tabanlı akış son on yıl boyunca eğlence sektöründe önemli bir yer edindi, Netflix ve Spotify gibi medya ve müzik endüstrileri alanlarında lider oldular. Şimdi sıra oyunlara geldi; bir dizi bulut hizmeti sağlayıcısı ve telekomünikasyon şirketi bulut oyun savaşına girme planları yapıyor. Oyun uzmanlarına göre 2021, bulut oyunları için büyük bir yıl olacak. Omdia’da tecrübeli bir analist olan ve geçen hafta yayınlanan bulut oyunları hakkında bir rapor yazan olan George Jijiashvili, “2020’den 2021’e kadar gelirde büyük bir sıçrama bekliyoruz," dedi ve bulut oyunlarının tüketici kullanımının 2020’den itibaren büyük bir sıçrama olan yüzde 188’lik bir büyüme oranı olan 4 milyar ABD dolarına ulaşacağını düşündüğünü ifade etti. Rapora göre bulut oyun gelirlerinin 2025’e kadar da 12 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bulut oyunlarının başarısı önemli ölçüde bulut ve bağlantıya bağlıdır yani bulut hizmeti sağlayıcıları ve kendi hizmetlerini başlatan Telekomların için güç alanlarına.  Bağlanabilirlik standartları ve donanım kapasitelerindeki giderek artan gelişmeler, kullanıcılara geleneksel oyun deneyimlerine göre yeni avantajlar sağlıyor ve oyuncuların gelişen zevklerini karşılama yeteneği, bulut oyunun tam potansiyeline ulaşmasında önemli bir rol oynuyor.

2021’de bulut oyun hizmetleri artırılmaya başlanacak. Ampere Analysis oyun endüstrisi analisti Piers Harding-Rolls, “Şu anda küresel olarak beta sürümde olan 25 bulut oyun hizmeti var" dedi ve bunlardan çoğunun 2021’de piyasaya sürüleceğini söyledi.

Reticle Research’ün baş analisti Ross Rubin ise 2021 yılında bulut oyunlarının oyuncular tarafından erişimlerini genişletmek için kullanılacağını, daha fazla tüketicinin bulut oyunlarına maruz kalacağını ve dolayısıyla bu sistemin ne kadar iyi çalıştığını göreceği bir yıl olacağını söyledi ve önümüzdeki yıllarda oyunlarının çoğunun buluta kaydırılabileceğini ifade etti.

Kaynaklar:

https://www.businessinsider.com/rise-of-cloud-gaming-report-2019-10

https://www.technewsworld.com/story/86854.html

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)