Camlar Açık ama Dışarıdan Ses Gelmiyor mu? - Girişim Savaşçısı

Camlar Açık ama Dışarıdan Ses Gelmiyor mu?

 

 
 
 
 
 

Camlar Açık ama Dışarıdan Ses Gelmiyor mu?

Evdesiniz, yoğun trafiğin olduğu bir caddede yaşıyorsunuz ve hava çok sıcak. Camları açıp dışarıdan gelecek seslere razı olmak mı istersiniz yoksa seslere tahammül edemiyorum, içeride sıcaktan erimeyi tercih ederim mi dersiniz?

Ya iki olumsuz durumu da artık yaşamak zorunda olmadığımızı söylesek? Gürültü önleyici bir cihaz bu ikilemi artık çözebilecek. Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden Bhan Lam ve meslektaşları, şehir trafiğinin gürültüsünü yarı yarıya azaltabilen ve açık bir pencereden gelen sesi 10 desibele kadar düşüren bir cihaz geliştirdiler.

Sistem, bir bilgisayar denetleyicisi tarafından kaydedilen rahatsız edici gürültü kaynağının tekrar eden ses dalgalarını algılamak için pencerenin dışında bir mikrofon kullanıyor. Bu, pencere çerçevesinin içindeki hoparlör dizisine iletilen sesi nötralize etmek için gereken uygun dalga frekansının şifresini çözüyor.

Cihaz, 300 ve 1000 Hz frekansları arasındaki gürültüyü iptal etmede başarılı oldu ancak insan sesleri bu aralığa uymuyor. Diğer bir engel ise, sistemin havai fişekler, araba kornası gibi yoğun ve düzensiz sesleri nötralize etmede şimdilik pek başarılı olamaması.

Kaynaklar:

https://www.newscientist.com/article/2248486-noise-cancelling-windows-halve-traffic-sounds-even-when-theyre-open/

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8505903/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)