Çin’den 18 Yaş Altındakilere Video Oyunu Sınırlaması - Girişim Savaşçısı

Çin’den 18 Yaş Altındakilere Video Oyunu Sınırlaması

Çin’den 18 Yaş Altındakilere Video Oyunu Sınırlaması

Çin hükümeti, tekelci gücün ve verilerin kötüye kullanılması iddiasıyla büyük teknoloji firmalarının peşine düştü ve video oyun şirketleri de bundan nasibini aldı. Ulusal Basın ve Yayın İdaresi tarafından yayınlanan kurallara göre 18 yaşından küçük çocuklar bundan sonra Cuma, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde sadece 20.00-21.00 saatleri arasında çevrimiçi oyun oynayabilecekler.

Sınırlamalarına 2019’da başlayan hükümetin eski kurallarına göre reşit olmayan çocuklar hafta içi 90 dakika ve hafta sonları günde üç saatten fazla oyun oynamamakla sınırlıydı ancak bu yeni düzenlemelere göre kısıtlamalar daha da artırıldı ve hükümet bu doğrultuda kısıtlamaların uygulandığından emin olmak için denetimlerini artıracağını ifade ediyor.

 Yeni kuralların küçüklerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını etkin bir şekilde korumak için oluşturulduğunu söyleyen yetkililer ebeveynlerin de çevrimiçi oyun hizmetleri konusunda reşit olmayanlar için sağlanan sürede daha fazla kısıtlama ve indirim talep ettiklerini söyledi. Pekin Çocuk Hukuki Yardım ve Araştırma Merkezi tarafından ağustos ayında yayınlanan bir rapora göre, Çinli ebeveynler çocuklarının oyun saatlerinin sınırlarını gizlice aşmanın sürekli yeni yollarını aradığını ifade ediyor ve yine rapora göre birçok ebeveyn çocuklarının oyun bağımlısı olduktan sonra, sanki başka bir insan olmuş gibi, huylarında ve kişiliklerinde büyük değişiklikler olduğunu bildiriyor.  

Yeni kuralların etkisi de kendini gösterdi ve oyun şirketlerinden Tencent ve NetEase’in hisseleri kısıtlama duyurusunun ardından hafifçe düştü ancak uzmanlara göre uzun vadeli sonuçlar daha zorlayıcı olabilir zira oyun devlerinde yeni müşteri akışının azalması öngörülüyor.

Kaynaklar:

https://www.economist.com/business/china-imposes-the-worlds-strictest-limits-on-video-games/21804100

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)