Deepfake giderek bir tehdit haline mi dönüşüyor? - Girişim Savaşçısı

Deepfake giderek bir tehdit haline mi dönüşüyor?

Deepfake Giderek Bir Tehdit Haline mi Dönüşüyor?

Sosyal medya uygulamalarının avantajlarını da dezavantajlarını da gördüğümüz ve yaşadığımız bu zamanlarda, Deepfake adlı uygulama avantajdan çok dezavantaja dönüşebilecek hatta birçok alanda tehdit edici olabilecek bir konuma gelme potansiyeli yüksek gibi görünüyor. İstenilen bir yüzün başka bir yüzle değiştirildiği ve aradaki farkın uzman bir kişi hariç anlaşılmasının mümkün olmadığı bir şeyden bahsediyoruz. Deepfake, içerik oluşturmak veya manipüle etmek için kullanılan bir yapay zeka yöntemi. Deepfake genelde montaj oluşturmak veya bir insanın yüzü üzerine diğerini eklemek için kullanılıyor. Güçlü işlemciler gerektirmeyen ve ücretsiz indirilebilen uygulamada tüm işlemleri de kullanıcı bir şey yapmadan kendi kendine hallediyor çünkü makine öğrenimine dayanan bir uygulama.

Bu kadar kolay bir kullanımı olan bir uygulama da doğal olarak şirketleri, politikacıları, ünlüleri şimdiden paniğe sürüklemiş durumda. Aslında baktığımızda bu kötü niyetli kullanılırsa sıradan vatandaşa bile, kısacası herkese fazlasıyla zarar verebilecek potansiyelde bir uygulama.

Microsoft tehlike arz edebilecek bu durumla mücadele edebilmek amacıyla, bir videonun değiştirilip değiştirilmediğini analiz edebilen yeni bir video kimlik doğrulama aracı geliştirdiğini duyurdu. Geliştirilen bu araç bir videodaki her kareyi gerçek zamanlı olarak inceleyebiliyor, insan gözünün fark edemeyeceği ince solma ve gri tonlamaları fark ederek gerçeği ortaya çıkarabiliyor.

Microsoft, ayrıca AI Foundation ve Project Origin ile de ortaklık kurdu. Al Foundation ile olan ortaklıkta, iki tarafın video kimlik doğrulayıcısını vakfın Reality Defender 2020 girişimi aracılığıyla haber kaynakları, siyasi kampanyalar gibi demokratik süreç gerektiren kuruluşların kullanımına sunacak. Project Origin ile kurulan diğer ortaklıkta da teknoloji test edilecek.

Gerçekten de tehlikeli boyutlara gelerek birçok kurumu ve insanı tehdit edebilecek bu uygulamaya karşı ciddi önlemler alarak ilerlemek en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar:

https://teknoloji.org/microsoft-deepfake-ile-mucadeleyi-guclendiriyor/

https://www.gercekgundem.com/bilim-teknoloji/120027/deepfake-nedir-deepfake-nasil-calisiyor

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)