Depremlerde Hayat Kurtarabilecek bir Proje: OpenEEW - Girişim Savaşçısı

Depremlerde Hayat Kurtarabilecek bir Proje: OpenEEW

Depremlerde Hayat Kurtarabilecek bir Proje: OpenEEW          


OpenEEW, deprem erken uyarı (EEW) sistemlerinin maliyetini düşürerek ve küresel çapta dağıtımlarını hızlandırarak hayat kurtarmak amacıyla oluşturulmuş açık kaynaklı bir IoT projesidir. Linux Vakfı, IBM ile işbirliği içinde olarak projenin geliştiricisi Grillo’ya ev sahipliği yapmaktadır. Depremleri algılamak, tespit etmek, analiz ederek toplulukları uyarmak için entegre sistemlerden oluşan projenin geliştiricisi Grillo deprem tehdidi altındaki yerlerde hayat kurtarmak için çözüm inşa etmeye çalışıyor. Grillo Ekibi, 2017’den beri Meksika ve Şili’de IoT tabanlı sistemler geliştiriyor ve Twitter, bir mobil uygulama ve bir alarm cihazı aracılığıyla genel uyarılar yayınlıyor.

 2,7 milyar insan küresel olarak deprem tehdidiyle yaşıyor, ancak Japonya ve Tayvan gibi yalnızca birkaç ülke ülke çapında tam bir EEW sistemine sahip. EEW sistemleri halihazırda Meksika, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’da ülke çapında genel uyarılar sağlamakta. Grillo’nun kurucusu Andres Meira EEW’lerin yalnızca özel altyapı maliyeti ve algoritmaların geliştirilmesi nedeniyle çok önemli devlet finansmanı ile mümkün olduğunu gördüklerini ancak OpenEEW’in bu finansal engelleri azaltacağını ve sismik olarak aktif bölgelerde yaşayan insanların kendini güvende hissedebileceği bir gelecek için bu projenin çalışacağını umuyor.

Deprem erken uyarı (EEW) sistemi, sallanma gelmeden önce insanlara gerçek zamanlı uyarılar gönderiyor. Ancak, geleneksel sismometrelerin, özel telekomünikasyonların ve ısmarlama yazılımların   oldukça yüksek maliyetli olması nedeniyle yalnızca birkaç hükümet EEW’ler inşa etmeye çalıştı.

Bunun yerine Grillo, EEW sistemlerine IoT tabanlı bir yaklaşımın yalnızca birçok küresel vatandaşın erişebileceği bir yerde olmadığını, aynı zamanda devlet tarafından işletilen sistemlerden daha iyi olmasa da daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı. Kullanıma hazır bileşenlerin, yazılımın ve teknik bilginin bir karışımını standartlaştırarak, dünya çapında yeni topluluk EEW’lerin oluşturulmasını kolaylaştırmak mümkün olacak.

Entegre Teknoloji

OpenEEW Projesinin sensör donanımı ve aygıt yazılımı, yer hareketini hızlıca algılayıp iletebiliyor. Gerçek zamanlı algılama sistemleri çeşitli platformlarda konuşlandırılabiliyor. Ayrıca, kullanıcıların donanım cihazlarında, giyilebilir cihazlarda veya mobil uygulamalarda olabildiğince hızlı uyarı almasına olanak tanıyan uygulamalarla eşleştirme için oldukça uygun. Grillo’nun altı deprem sensörü donanımını devreye alan iş ortağı IBM ise ve Porto Riko’da, Grillo’nun araçlarını okumaları görselleştirmek için yeni bir Node-RED panosuyla tamamlayan testler gerçekleştiriyor. Açık kaynak teknolojisinin genişleyen erişiminin bir örneği olarak IBM, IBM Cloud üzerinde Kubernetes ve Red Hat OpenShift’e devreye alınabilen algılama bileşeninin Docker yazılımı sürümünü genişletiyor. Grillo sensörleri, 2017’den beri Meksika, Şili, Porto Riko ve Kosta Rika’da altı ve yedi büyüklüğündeki büyük depremlerden elde edilen bilgiler dahil olmak üzere 1 TB’tan fazla veri üretti. Harvard Üniversitesi ve Oregon Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni makine öğrenimi deprem karakterizasyonu ve tespit yöntemlerini mümkün kılacak olan bu verilerle halihazırda çalışıyorlar. Meira, Grillo’nun OpenEEW projesini tasarlarken diğer birkaç açık kaynak teknolojisini kullandığını belirtti.

Kaynaklar:

https://www.technewsworld.com/story/86817.html

https://medium.com/callforcode/grillos-earthquake-early-warning-system-is-now-open-source-256f974ca7dc

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)