Dijital Sağlık (Digital Wellness) Nedir? - Girişim Savaşçısı

Dijital Sağlık (Digital Wellness) Nedir?

Dijital Sağlık (Digital Wellness) Nedir?

Dijital sağlık, engel olamadığımız sosyal medya merkezli dünyamızın ortasında fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sağlıklı olmayı ifade eder. Teknolojiyi gün içinde aklımıza gelebilecek hemen hemen her biçimde kullanmaktayız. İstatistiklere göre 2009'da boş zamanımızın %32'sini teknolojiyle geçirirken bu sene sayı %90'ı geçmiş durumda. Bu nedenle dijital sağlık sosyal medya/ akıllı telefonlarımızla denge oluşturmak için oldukça önemlidir. Bu bağlamda, dijital sağlığın amacı da, teknolojinin sağlıklı kullanımını teşvik etmek ve proaktif olarak kullanıcının sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesine yardımcı olacak şekilde tasarlamaktır.

Neden Önemlidir?

Dijital sağlık, çalışanların daha üretken olmalarını sağlamaya yardımcı olduğu gibi, işteyken ve iş dışında da daha sağlıklı yaşamlar sürmelerini sağlar. Dijital sağlık uygulamalarına önem vermek çalışanın işine odaklanmasına yardımcı olur. Dijital sağlığa dikkat etmeyen çalışanlar, teknolojinin aşırı kullanımının olumsuz etkilerini görebilir. Sosyal medya bağımlılığı çalışanların kaygı ve stres düzeylerini artırabilir ve bu da kaliteli iş üretme olasılıklarını düşürüp zihinsel ve fiziksel sağlıklarında da düşüş görme olasılığıyla sonuçlanabilir.

Dijital Sağlık Teknolojisi Örnekleri

Kullanıcıların teknoloji ile ilişkilerini daha iyi düzenlemelerine yardımcı olabilecek dijital sağlık uygulamaları vardır. Örneğin, bazı dijital sağlık uygulamaları, çalışanların ekranlarına bakarak günde kaç saat harcadığını hesaplayabilir. Bir çalışan belirli bir süre sınırını aşarsa, dijital sağlık uygulaması, kullanıcıya mola verme zamanının geldiğini bildiren bir uyarı gönderir. Ayrıca, dijital sağlık teknolojisi çalışanların mobil cihazlarını “Rahatsız Etmeyin” olarak ayarlamasını sağlayan akıllı telefon sessiz bildirimleri gibi üretkenlik özelliklerini de içerebilir. Bu, telefon aramalarını ve gelen diğer tüm bildirimleri susturur. Çalışanların bu modda aldığı mesajlar ve e-postalar, cihazlarının bildirim merkezlerinde saklanır.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)