E-ticaret Sitenizde Nelere Dikkat Etmelisiniz? - Girişim Savaşçısı

E-ticaret Sitenizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-ticaret Sitenizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pandemi sonrası dijitalleşmenin hızlandığı ve dolayısıyla e-ticaret sitelerinin ivme kazandığı bir dönemdeyiz artık. E ticarete başlayarak bir iş kurmayı düşünen tek girişimci de siz değilsiniz tabii ki. E-ticaret sitesi açmaya karar verdiyseniz onlarca rakibinizin bulunduğunu, bu nedenle iş planı detaylıca yapılmış olarak bir sektöre girmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

 Küçük bir işletmenin büyümesinin tek yolu yeni müşterilere ulaşmaktır ve dijital çağdaki fırsatların çoğunun İnternet'te olması şaşırtıcı değildir. E-ticaret size bir zamanlar neredeyse imkansız olan bir biçimde ulusal ve hatta global bir kitleye ulaşma şansı verir.

Fiziksel bir mağazada faaliyet gösteren bir konuma ihtiyaç duymadan, e-ticaret işletmeleri birçok girişimci için daha fazla esneklik ve fırsat sunar. Peki, çevrimiçi bir işte nelere dikkat etmelisiniz? İnceleyelim:

1. Ürününüzü Bulun

Bazı ürünlerin çevrimiçi satışı diğerlerine göre daha kolay olduğundan, başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Müşterilerden ürününüzü ve avantajlarını yalnızca resimlere bakarak ve çevrimiçi açıklamaları okuyarak anlamaları beklenebilir mi? Örneğin, satmak istediğiniz ürün çok fazla dokunsal çekiciliğe dayanıyorsa satış yapmak daha zor olabilir. Böyle durumlarda iade politikası ve garantisi sunmanız gerekecektir.

Paketleme, teslimat ve dahil olabilecek diğer genel giderleri hesaba kattıktan sonra kabul edilebilir bir kar marjı etmeyi dikkate almalısınız. Örneğin, ucuz ürün satmak, paketlemenin ve teslim etmenin daha maliyetli olması durumunda herhangi bir finansal anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine, bu tür ürünlerin değerli olması için toplu satış gerçekleştirmek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca, dayanıksız ürünlerin satışı daha büyük ihtiyaçları beraberinde getirecektir.

Ürününüzün dijital formata dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğinin yollarını da araştırmak iyi olacaktır. Örneğin, birçok geleneksel dergi artık içeriklerinin tamamen çevrimiçi sürümlerini ücretli abonelikler veya ücretsiz, reklam destekli sürümler yoluyla sağlıyor. Bu tip diğer işletmeler, e-ticareti yeterince hızlı benimsemedikleri için hayatta kalmayı başaramadılar.

Web sitenizin görsel çekiciliği de oldukça önemlidir ve tıpkı insanlar kirli, kötü sunulmuş bir mağazaya girince mağaza ve dolayısıyla ürünlerden etkilenmeyecekleri gibi, web siteniz yavaş, hatalı ve estetikten yoksun bir durumdaysa geri döneceklerdir. İçerik yönetim sistemlerinin ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ucuz barındırma şirketinin bulunduğu bu günlerde, hemen hemen herkes bir web sitesi kurabilir, ancak bunu doğru yapmak çok da kolay değildir.

2. İşletmenizi birden çok kanalda paylaşın.

İşletmenizi veya markanızı Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşmak, e-ticaret operasyonunuza yeni başladığınızda özellikle yararlı olabilir. Bu tür erken pazarlama türleri ürün tanıtımları hakkında heyecan oluşturmak için iyi bir yoldur.

3. Çok kanallı satışa yatırım yapın.

Kendi mağazanızı ve vizyonunuzu korumak bir e-ticaret işi başlatmak için çok önemlidir ancak satışlarınızı ve marka adınızı yükseltmeye yardımcı olmak için Amazon gibi daha büyük platformları kullanmayı da göz ardı etmemelisiniz.

  1. İçerik Yönetim Sistemleri

Küçük işletme e-ticaret mağazaları genellikle sıfırdan programlanmış web sitelerine ihtiyaç duymaz. Modern web sitesi kurucuları neredeyse herkesin, kendilerini kodlama bilgisine sahip olmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi tasarlamasına izin verdiğinden bu da büyük olasılıkla Web tasarım işini kendiniz halledebileceğiniz anlamına gelir. Yine de profesyonel bir web sitesi temasına ve ihtiyaç duyabileceğiniz eklentilere para harcayabilirsiniz, ancak popüler ücretsiz ve açık kaynaklı Web sitesi kurucularından biri ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

  • Markanız ve Web Siteniz

Seçtiğiniz CMS'yi yükledikten sonra, genel bir şablona sahip boş bir web siteniz olacaktır, bu nedenle markanızla uyumlu bir tasarım aracılığıyla onu benzersiz kılmanız gerekecektir. Öncelikle uygun bir tema seçmeniz gerekecek ve bunun için büyük olasılıkla belirli bir amaç için tasarlanmış birinci sınıf, özelleştirilebilir bir temayı tercih etmek isteyeceksiniz. Farklı bir renk paleti, ayırt edilebilir bir logo. Parlak ve canlı tasarımlar gibi duygusal bir tarz, yazılı içeriğinizde eğlenceli veya ciddi gibi belirli bir ses tonu, markanızı tamamlayan belirli bir yazı tipi veya yazı tipi kümesi bir markayı akılda kalıcı gösteren ana konulardan bir kaçıdır.

  • İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, hedef kitleye gerçek değer sunan medyanın oluşturulması, yayınlanması ve paylaşılmasıyla ilgilidir. Dijital bir bağlamda, içerik pazarlaması blog yazmayı, e-postayı veya sosyal medyayı içerebilir. İçerik pazarlaması, yazılı veya görsel formlarda veya ikisinin bir kombinasyonu halinde gerçekten alakalı ve faydalı içerik yayınlayarak marka otoritesi, görünürlük ve itibar oluşturmayı amaçlamaktadır. Örneğin, e-ticaret mağazanız üst düzey bilgisayar donanımında uzmanlaşıyorsa, bir işlemciyi yükseltmek için en iyi ipuçlarını ayrıntılarıyla anlatan bir blog yazısı, potansiyel ve mevcut müşterilerinizin gerçekten yararlı bulacağı bir şeydir.

  • Sosyal medya

İçerik pazarlaması büyük ölçüde sosyal medya pazarlamasından ayrılamaz, çünkü harika içerik sohbet ve sosyal paylaşımlara ilham verir. Bu nedenle sosyal medya, içeriği, yeni ürünleri, markanızı ve daha fazlasını tanıtmanız için önemlidir. Sosyal medyaya işletmenizin etrafında aktif ve bağlı bir topluluk oluşturmanın bir yolu olarak yaklaşmakta fayda vardır. Oluşturulan aktif bir topluluk müşteri geri bildirimlerini inceleyip bunlara yanıt vererek ve hedef kitleniz hakkında değerli bilgiler edinerek dijital itibarınızı yönetmenize olanak sağlar. Her işletmenin şeffaf davranmak için artan bir baskı altında olduğu zamanlarda, sosyal medya artık bir zorunluluktur.

  • Arama motorları

E-ticaret girişiminizin başarısı, büyük ölçüde arama motorlarındaki görünürlüğünüze bağlıdır. Arama sonuçlarında görünürlüğünüzü iyileştirmekle ilgili çeşitli süreçler toplu olarak arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak adlandırılır. SEO'nun nasıl çalıştığını anlamak için önce Google'ın web sitelerini nasıl sıraladığını anlamanız gerekir. E-ticaret mağazaları söz konusu olduğunda, en önemli sıralama faktörlerinden biri, doğrudan üreticinin web sitelerinden kopyalananlar yerine kendi orijinal ürün açıklamalarına sahip olmanızdır.

  • E-posta

Herhangi bir promosyon e-postası göndermeden önce alıcılarınızdan açık izin almanız zorunludur.

E-posta aslında tüketicilerin işletmelerle iletişim halinde kalmaları için faydalı bir yoldur ve özellikle e-ticaret dünyasına çok uygundur. En iyi e-posta bültenleri, müşterinin web sitenizle önceki deneyimine göre kişiselleştirilir. Örneğin, müşterinizin satın alma geçmişine göre yeni ve ilgili ürünleri, aksesuarları veya özel promosyonları sergileyebilirsiniz. İşletmeniz için mükemmel zamanlamayı ve posta gönderme sıklığını bulmak için biraz denemeniz gerekebilir ancak doğru yaklaşımı kullanırsanız çabalarınız sonunda karşılığını fazlasıyla alacaktır.

  • Video Pazarlama

Video e-ticaret platformunuzdaki dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak çok güçlü bir medyadır. İnsanlar, uzun metin tabanlı açıklamaları okumaktan çok videoyla daha uzun süre etkileşimde bulunmayı tercih ederler. Ancak E-Ticaret videolarının doğru yapılması gerekir, aksi takdirde kötü bir izlenim bırakabilirsiniz. Video pazarlama stratejilerinizi belirlemek için köklü bir pazarlama firması ile çalışmak size daha iyi sonuçlar getirecektir.

  • Ücretli Reklam

Ücretli çevrimiçi reklamcılık birçok farklı biçimde gelir, ancak en yaygın olanı tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılıktır. Ücretli reklamcılık, yalnızca organik arama motoru sıralamanızın kademeli olarak yükselmesine güvenmek yerine, kısa sürede marka bilinirliğini artırmaya ve yeni ürünleri tanıtmaya büyük ölçüde yardımcı olabilir. En popüler PPC platformu, küçük metin veya resim tabanlı reklamlar oluşturmanıza olanak tanıyan Google AdWords'dür. Diğer bir son derece önemli ücretli reklam platformu da Facebook reklamlarıdır. Facebook reklamları hedef merkezlidir, yani işletmenizin Facebook sayfasıyla etkileşimi artırmak, web sitenize gelen trafiği artırmak veya etkinlik katılımını artırmak için bir hedef belirleyerek bir kampanya başlatabilirsiniz. Google AdWords gibi, Facebook Ads de günlük bir reklam bütçesi belirlemenize olanak tanıyan PPC modelini kullanır.

E-ticaret dünyasına adım atmak zaman alıcı ve uğraştırıcı olabilir, ancak sektörünüze bağlı olarak uzun vadede son derece karlı da olabilir. Aslında, yapınızın dijital varlığı, işletmenizin en değerli varlığı haline gelebilir, belki de fiziksel tesislerinizden daha değerli olabilir. Bununla birlikte, başarınızı garantilemek için kendinizi uzun vadede dijital pazarlama ve çevrimiçi itibar yönetimi çabalarınıza adamanız gerekecektir.

Kaynaklar:         

https://www.floship.com/getting-started-e-commerce-guide-small-businesses/

https://www.forbes.com/sites/ciocentral/2013/03/13/the-future-of-e-commerce-for-small-businesses/?sh=227447e8406e

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)