E-Ticarete Yeni Yasa ve Düzenlemeler Geliyor - Girişim Savaşçısı

E-Ticarete Yeni Yasa ve Düzenlemeler Geliyor

E-Ticarete Yeni Yasa ve Düzenlemeler Geliyor

Türkiye’de bu senenin sonunda 100’e ulaşması beklenen e-ticaret sitesi sayısının 2022’de 250’yi bulması bekleniyor. 2021’de yüzde 44 civarında olan internet üstünden alışveriş yapanların oranının gelecek sene yaklaşık yüzde 51’i bulması tahmin ediliyor. 2022 yılıyla birlikte e-ticaret konusunda tüketici haklarını daha iyi korumak amacıyla yasal düzenlemeler yapılacak. 2022’de e-ticaret hacminin 450 miyar lirayı bulması beklenirken ticaret ve tüketicinin korunmasına dair hizmetler de artırılacak.

Türkiye’nin ticaretin kolay ve güvenli hale dönüştüğü, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu önemli ticaret merkezlerinden birisi haline gelmesi ilk hedefler arasında yer alıyor. Önlemlere göz atacak olursak;

  • Toptan ve perakende ticaret alanında karşılaşılabilecek sıkıntılar giderilecek. Toptan ticaretin ilerleyişinin sağlanması için toptancı hallerinin modernize edilmesi sağlanacak dolayısıyla mevzuat çalışmaları ve ikincil düzenlemeler yapılacak.

  • E-Ticarette iade kolaylaşacak. E-ticarette ürünlerin iade alınması sürecinin daha kolay hale getirilmesine yönelik teknik düzenlemeler yapılacak, halihazırda olan uygulamalar iyileştirilecek, kullanıcı kılavuzları yayınlanacak.
  • Ürün Güvenliği sağlanacak. E-ticarette ürün güvenliği konusunda yasal düzenlemeler yapılacak.

  •  Tüketici hukuku güçlenecek. Tüketici hukuku uyuşmazlık çözüm konularında kapasitenin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar düzenlenecek.

Kaynaklar:

https://shiftdelete.net/e-ticaret-icin-yeni-donem-iade-kosullari-degisiyor

https://www.webtekno.com/e-ticaret-sektorunde-yeni-donem-basliyor-h116783.html

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)