Elektrikli Kamyonlar Dizel Kamyonlarla Rekabet Edebilecek Duruma Geliyor - Girişim Savaşçısı

Elektrikli Kamyonlar Dizel Kamyonlarla Rekabet Edebilecek Duruma Geliyor

Elektrikli Kamyonlar Dizel Kamyonlarla Rekabet Edebilecek Duruma Geliyor

Her alanda ve sektörde sürdürülebilir seçenekler artıyor ve tercih edilir hale geliyor. Bunlardan biri de elektrikli kamyonlar. Stockholm Çevre Enstitüsü'nün (SEI) yaptığı bir araştırmaya göre, elektrikli kamyonlar, pil teknolojisi geliştikçe çok da uzun olmayan bir süre sonra dizel kamyonlarla ekonomik olarak rekabet edebilecek.

Küresel aktarma şirketi Dana Inc., geleneksel dizellerin maliyetlerini elektrikli kamyonlarla kıyaslamak amacıyla kamyon şirketleri için bir toplam sahip olma maliyeti hesaplayıcısı başlattı. Dana Commercial Driveline Technologies başkanı Mark Wallace, “Filolar, malları daha sorumlu bir şekilde taşımak için dizelden elektrikli platformlara geçiş potansiyel maliyetlerini yakından değerlendiriyor" dedi. “Yeni analitik aracımız, dizel ve elektrikli motorların toplam sahip olma maliyetinin kapsamlı bir incelemesini sunarak filolara operasyonlarında elektrifikasyonun rolünü keşfederken yardımcı oluyor."

Kullanıcılar, yılda kapsanan mil sayısı, galon başına yakıt maliyeti, isteğe bağlı dizel kamyonların yakıt verimliliği, elektrik maliyeti ve kamyonun belirli görev döngüsündeki ortalama hızı gibi dizel ve elektrik maliyetlerini hesaplamak için parametreleri girebiliyorlar ve ayrıca daha doğru bir karşılaştırma yapmak için araç edinme maliyeti, vergiler, geçiş ücretleri ve bakım ücretleri gibi daha ince sahip olma maliyeti ayrıntılarını da ekleyebiliyorlar.

Bu yıl elektrikli araçlar için çok önemli bir yıl olacak zira çoğu proje planlama aşamalarını bitiriyor ve projeleri gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla 2021'in elektrikli kamyonların tanıtımdan konuşlandırmaya geçtiği yıl olması bekleniyor.

Kaynaklar:

https://www.reuters.com/article/us-electric-trucks-sei/electric-trucks-may-soon-challenge-diesel-if-charging-hurdle-cleared-study-shows-idUSKBN2BV2B1

https://www.trucker.com/equipment/trucks/article/21747661/time-to-go-electric-dana-tool-compares-diesel-vs-electric-truck-costs

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)