En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 7 Etkin Yolu - Girişim Savaşçısı

En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 7 Etkin Yolu

En İyi Çalışanları İş Yerinde Tutabilmenin 7 Etkin Yolu

Dünyanın en başarılı şirketleri bir şirketteki çalışanların o şirket için en önemli sermaye olduğunu bilir. Bu nedenle şirketlerindeki en iyi çalışanları kaybetmemek için çaba sarf ederler. Günümüzün rekabetçi girişim koşullarında fark yaratmak isteyen şirketler en iyi becerilere sahip çalışkan insanları işe almak ister. Bu çalışanları işe almak yeterli değildir; çalışanları elde tutmak da şirketlerin en önem verdiği konulardan biri olmalıdır. Peki bu nitelikli çalışanların şirkette uzun soluklu olmaları nasıl sağlanmalı? Aşağıdaki maddelerde en iyi çalışanları iş yerinde tutabilmenin yolları verilmiştir:

  • Dinlemenin Önemi

Sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazı olan dinlemek, basit gibi görünen ama özellikle yönetici konumunda olan kişilerin pek de önemsemediği bir konudur. Her insan dinlenmek, ciddiye alınmak ister. Çalışanlarınızla iyi bir iletişim içinde olmak, onların istek ve endişelerini dinlemek çalışan bağlılığını arttırır. Şirket içindeki kişilerin düşüncelerini, bakış açılarını dinlemek; onlarla bu konularda oturup konuşmak çalışanlarınızı motive edecektir. Hatta onları sadece dinlemekle kalmayıp siz de konuşmaya dahil olur ve dolayısıyla gerçek bir iletişim akışında olursanız çok daha etkili olur. Ayrıca, çalışanlarınızın söylediklerini dinlemek sadece onları motive etmek için değil, çalışanlarınız muhtemelen sizden daha fazla müşteriyle iletişim içinde olduğu için şirketin geleceği açısından da önemlidir.

  • Takdir Etmek

Çalışanlarınızın başarılarını samimi bir biçimde övmek ve bunların farkında olduğunuzu çalışanlarınıza hissettirmek çalışanların motivasyonu artıran dolayısıyla da onları elde tutmayı sağlayan yollarından biridir.  Onlara teşekkür etmeniz kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Özellikle topluluk önünde bir çalışanınızı başarılı performansından dolayı kutlarsanız bu kişi de şirkete olan bağlılığını artıracaktır.

  • Finansal Tatmin

Başarılı bir çalışanı şirkette tutmanın en olmazsa olmazlarından biri onların maaşını tatmin edici kılmaktır. Tatminkar bir maaş, ikramiyeler, performans ödülleri, vs.. ile onları finansal açıdan memnun etmelisiniz. Ayrıca tutarlı yani zamanında ödenen düzenli bir maaş şirketinize olan güvenlerini artıracaktır.

  • Huzurlu Bir Ortam

Şirket içinde olay yaratan çalışanlar her zaman olur ve bu kişiler şirketteki olumlu havayı düzenli olarak sabote etmek için fırsatlar kollayabilirler. Bunların farkında olmak ve olaylar büyümeden negatif enerji yayan insanlara karşı önlemler almak şirketin iç huzurunun korunması açısından önemlidir.

  • Çalışanın Gelişimine Önem Vermek

 Çalışanlarınıza kendilerini geliştirmeleri için olanaklar sağlamak onların potansiyellerini keşfetmeleri açısından önemlidir. Kendi gelişimlerini sağlayan çalışanlar da daha fazlasını hedefleyerek şirketinizi yükseltmek adına çalışmaya devam edecektir. Çalışanlarınızı daha deneyimli ve bilgili kılmak hem onların hem de şirketinizin gelişimi açısından değerlidir.

  • Geribildirim

Genelde siz sormadığınız sürece çalışanlar yanlış anlaşılma korkusuyla fikirlerini paylaşmazlar. Bir yönetici olarak şirket içinde herkesin görüş ve önerilerine değer verip, insanların bunları ifade etmesine olanak sağlarsanız şirketiniz için hiç ummadığınız faydalar elde edebilir, ayrıca çalışanlarınızın geribildirimlerini önemsediğiniz için de takdir toplarsınız.

  • Adil Davranmak

Çalışanlarınız arasında kayırmacılık yapmak haksızlığa uğradığını düşünen kişilere büyük bir rahatsızlık verecek ve bu da onların şirkete olan inançlarını sorgulamalarına neden olacaktır. Bir şirkette çifte standart uygulanıyorsa çalışan haklı olarak şirkete olan güvenini yitirir.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)