En İyi Start Up Fikirleri Nasıl Bulunur? - Girişim Savaşçısı

En İyi Start Up Fikirleri Nasıl Bulunur?

En İyi Start Up Fikirleri Nasıl Bulunur?

Bir start up fikrinin nasıl bulunacağı konusuna geçmeden önce Start up’ın ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor. Start up nedir? Start up, uygulanmak istenen girişimcilik fikrinin kısa bir zamanda büyümeyi hedeflemesi doğrultusunda bir şirket kurulmasıdır. Eğer aklınızdaki girişimcilik fikrini hayata geçirmek için adım adım ve yavaş olarak ilerliyorsanız bu bir Start up değil, daha çok şirketleşmedir.

Peki start up fikri nasıl bulunur? Kendi girişimini kurmak isteyen kişiler için iyi startup fikirleri bulmak zorlayıcı bir süreç olabilir. Bazı girişimciler kısa bir zamanda bir proje üzerine karar verirken bazıları da uzun bir süre fikir bulma aşamasında kalırlar. Bu aşamada uzun süre kalan kişilerin temelde yaptığı hata kimsenin daha önce görmediği, deneyimlemediği, duymadığı benzersiz bir fikir bulmaya çalışmalarıdır. Benzersiz olacağız diye insanların ihtiyaç duymadığı, ilgilenmediği ürün ya da hizmetlerle piyasaya çıkmak dolayısıyla başarılı bir start up’ın yeni bir şey icat ederek oluşacağı düşüncesi aslında doğru ya da şart değildir. Girişimciler her zaman etrafını iyi gözlemleyen, farkında olan, dinleyen kişilerdir ve problem gibi görünen durumlardan da fikir ve çözüm üretebilirler.

Aşağıdaki 5 adımda start up fikirlerinin nasıl bulunabileceğini sizlerle paylaşıyoruz;

  • Hayatınızda sorun olarak gördüğünüz şeyleri inceleyin

Kendinizi ya da insanları sürekli gözlemleyin ve hayatınızda ya da örneğin çevrenizdeki insanların hayatında en fazla rahatsızlık veren dolayısıyla ihtiyaç duyulan şeyleri belirlemeye çalışın. Herhangi bir sektör içerisinde sizin hayat kalitenizi bozan unsurları bulup bunlar üzerinden bir şeyler geliştirebilirsiniz. Sorunu bulduktan sonra çözümünüzü geliştirip iş planınızı oluşturun ve ilerleyin.

  • Farklı alanlarda yaratıcı deneyimler kazanın

İlham verici fikirler çoğunlukla dar kalıplarla düşünen ve davranan insanlardan çıkmaz. Yaratıcılığınızı ve ilhamınızı arttıracak faaliyetlerde bulunmak, farklı ve denenmiş tecrübeler edinmek, alışık olmadığınız durumlarla ve deneyimlerle sınırlarınızı zorlayabilmek yaratıcılığınızı da arttırır ve yeni fikirler oluşturmanıza yardım eder.

  • Uzun vadede işi yapmak istediğinizden emin olun

Özgün bir fikir bulmuş olabilirsiniz ancak bu işi siz yapmaya devam edeceksiniz dolayısıyla kendinize dürüst olarak gelecek 10 yıl içinde başlattığınız start up’ı hala devam ettirmek ister miyim diye sormanız önemlidir. 10 yıl boyunca çalışmaya hevesli olacağınız bir konu da muhtemelen sizin tutku duyduğunuz bir alan olacağı için, başarıda da tutku faktörü önemli olduğu için girişiminizin sizin için tutku içerip içermediğini de iyi gözlemlemelisiniz.

  • Sektörünüzle ilgili saha çalışmaları yapın

Start up fikri bulabilmek amacıyla saha çalışmaları yapmak size yardımcı olacaktır. Örneğin okul öncesi eğitim ile alakalı bir Start up kurmak istiyorsunuz ama konuyla ilgili bir fikir aklınıza gelmiyor.  Anaokullarına, kreşlere giderek oradaki insanlar, yetkili kişilerle görüşmek mutlaka ufkunuzu açacaktır. Bu kişilerin yaşadıkları sorunları ve ihtiyaçlarını öğrenmek fikir bulmanızı kolaylaştırabilir.

  • Start up Projesinde Yer Alarak Altyapı Oluşturun

Start-up şirketinde çalışmak da fikir üretme konusunda size yardımcı olabilir. Yeni kurulan bir start up’ta çalışarak proje için yürütülen adımları bizzat yaşayarak görmek size farklı bir vizyon sağlayabilir. Hem de bu yolla bir start up’ın baştan kurulumuna şahitlik ederek kendi girişiminizde de başınıza gelmesi olası problemler hakkında deneyim sahibi olursunuz.

Bu maddelerde olduğu gibi durumlara böyle bakarsanız aslında fikirlerin her yerde her zaman olduğunu göreceksiniz. Tüm bunlardan birçok start up fikri üretebilirsiniz. Temelde bakıldığında fikirleri mükemmel yapan fikirlerin kendisi değil girişimcilerdir, onların vizyonları, azimleri ve yetenekleridir. Gerçekten iyi gözlem yaptığınızda fikirlerin her yerde olduğunu göreceksiniz, önemli olan bunları devam ettirecek azim ve tutku yani girişimci ruha sahip olmaktır.

Burcu Sarpaş

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)