Facebook’un Yapay Zekası Pandemi Sırasında Yardımlaşmaya Aracı Oluyor - Girişim Savaşçısı

Facebook’un Yapay Zekası Pandemi Sırasında Yardımlaşmaya Aracı Oluyor

Facebook’un Yapay Zekası Pandemi Sırasında Yardımlaşmaya Aracı Oluyor

Facebook, hala devam etmekte olan pandemi sebebiyle kullanıcıların birbirlerine yardımcı olmaları için Topluluk Yardım Merkezi’ne bir özellik yerleştirdiğini duyurdu. Yerleştirilen yapay zeka kullanıcıdan gelen yardımlaşma isteğini Topluluk Yardımı’nda paylaşıyor.

Gönderi yayınlandığında algoritma insanlar arasındaki eşleşmeleri öneriyor. Örneğin, bir kişi gıda teslimatı için bir teklif yayınlarsa, bu tür bir yardıma ihtiyaç duyduklarını bildiren kişilerle bağlantı kurmak için Topluluk Yardımı’nda öneriler görüyorlar.

 Tüm ülkelerde 17 dilde mevcut olan bu Topluluk Yardımını oluşturmak hiç kolay olmamış zira gönderilerdeki anlamsal yapılar çok farklı olsa bile sistemin önerilerde bulup eşleştirme yapması gerekiyor.

Bu nedenle Facebook, bir yardım talebinin bir topluluktaki tekliflerle ne kadar yakından eşleştiğini sıralayan bir puan üreten doğal dil anlama modeli XLM-R’yi kullanarak eşleştirme algoritmasını geliştirdiğini ve uyguladığını söylüyor.

Facebook, Topluluk Yardımı’nı 2017’de başlattığında amacı kullanıcılara bir krizin ardından yardım sunma ve yardım arama yolu sunmaktı ve birkaç sene içinde daha profesyonel kullanılmaya başlanılan bu yardım hattı pandemi sonrası toplulukları destekleme açısından daha fazla kullanılmaya ve işe yaramaya başlayacak gibi görünüyor.

Kaynaklar:

https://artificialintelligence-news.com/2020/10/02/

https://venturebeat.com/2020/10/02/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)