Girişim Savaşçısı Harekatı - Girişim Savaşçısı

Girişim Savaşçısı Harekatı

Girişim Savaşçısı Mentoru Faruk Eczacıbaşı

6 Şubat 2023 günü sabaha karşı gerçekleşen ve 10 ilimizi etkileyen deprem felaketi hepimizi derinden sarstı. Bizler de Girişim Savaşçıları olarak sürece hızla müdahale edebilmek, AFAD ve STK’lara güncel bilgi aktarmak maksadıyla enkazbildirim.org projemizi geliştirmeye başladık. Projemiz ile deprem bölgelerinde güncel enkaz haritası oluşturarak acil ihtiyaç noktalarını belirledik, enkaz altındaki depremzedelere yardım edebilmek için güncel bir harita oluşturduk.

Depremin 10. saatinde geliştirmeye başladığımız platformumuzu felaketin 38. saati olan 7 Şubat 18.00 sularında yayına aldık. Yoğun ilgiyle karşılaşan sitemiz 12 gün içerisinde toplam 45 bin kullanıcıya erişti ve 120 bin görüntüleme aldı. Sistem kısa süre içerisinde ülke çapında en fazla referans gösterilen kaynaklar arasına girdi.

Bu süreçte sistemimize toplam 3670 enkaz ve ihtiyaç bildirimi girildi, ilanlar 50 kişilik Girişim Savaşçısı üyeleri tarafından toplamda 8613 kez aranarak beyana dayalı biçimde teyit edilmeye çalışıldı ve işbu beyanlar devlet yetkilileri ile STK’lara ulaştırıldı. Buna ilaveten 2097 ziyaretçi de sistem üzerinden telefon araması gerçekleştirdi ve 1526 noktaya yol tarifi aldı. Netice itibariyle sistemimiz 270 enkazın kaldırılması ve 606 kurtarma faaliyetinin gerçekleştirilmesinde rol oynadı. Bir Girişim Savaşçısı harekatı olan Enkazbildirim.org, insan gücü ve teknolojinin birlikte hareket ettiği bir örnek olarak, saha ekiplerine 12 gün süresince teyitli veri aktardı.

enkazbildirim.org