Girişimcilere İlham Verecek 8 Film Önerisi - Girişim Savaşçısı

Girişimcilere İlham Verecek 8 Film Önerisi

Girişimcilere İlham Verecek 8 Film Önerisi

Girişimcilikte perspektifte bir değişiklik, motivasyon ve ulaşmak istediğiniz şeyi başarma arzusu önemlidir ve bu motive edilmiş moda girmenin bir yolu da motive edici bir filmdir. Özellikle bir girişimci olarak zorlandığınızda, filmler sınır ve anlayışımızı zorlamak, vizyonumuzu genişletmek, bakış açımızı değiştirmek için bize ilham verirler. Girişimcilik yolunda ilerlerken, aşağıdaki listede yer alan en iyi girişimcilik filmlerini izlemek size ihtiyaç duyduğunuz bazı ilhamları verecektir:

  • The Social Network

The Social Network, Mark Zuckerberg’in Harvard’da okurken Facebook’u nasıl yarattığını ve daha sonra fikirlerini çaldığını iddia eden kişilerden ve şirketten ihraç edilen en iyi arkadaşı tarafından nasıl dava edildiğini anlatıyor. Size büyük şirketlerin genellikle küçük başlangıçları olduğunu hatırlatması açısından ilham verici olabilir.

  • Pirates of Silicon Valley

“Fire in the Valley: The Making of the Personal Computer” kitabından uyarlanan Pirates of Silicon Valley, 1971- 1997 yılları arasında Steve Jobs ve Bill Gates arasındaki rekabeti anlatıyor. Film, Bill Gates’in üstünlüğü ele geçirmesiyle sona eriyor, ancak hepimiz bundan sonra ne olacağını biliyoruz. Dünyanın en ileri teknoloji şirketlerinden ikisinin mütevazı başlangıcını gözler önüne sermesi ve teknoloji dünyasını tamamen dönüştüren iki adamın yükselişini anlatması ilham verici olduğu için izlenmesi gereken filmler arasında.

  • The Pursuit of Happiness

Girişimci Chris Gardner’ın bir borsacı olarak 6 aylık ücretsiz stajyerlik yaparken oğluyla yaklaşık bir yıl parasız, evsiz kalma mücadelesine dayanan gerçek hikayesi anlatılıyor filmde.  Will Smith’in canlandırdığı Chris Gardner karakteri tüylerinizin diken diken olmasına neden olacak. Filmin güçlü ama basit bir mesajı var: Asla pes etme. Chris Gardner’ın hayallerini gerçekleştirmek için fazla sayıda zorlu koşulun üstesinden gelmesi oldukça etkileyici ve ilham verici.

  • Forrest Gump

Bu filmde iyi niyetli, basit bir adam olan Gump, madalya kazanır, dünya çapında tanınan profesyonel bir pinpon oyuncusu olur, koşmaya başlayarak fenomen olur, büyük bir karides şirketi kurar ve ülkenin her yerinden insanlara ilham verir. Film, Forrest’in basit doğası ve bir şeylerde başarılı olmak için dahi ya da zeki olmanız gerekmediğini, tek yapmanız gerekenin denemek ve pes etmemek olduğunu kanıtlamak isteyen bir film.

  • Startup.com

İnternet şirketlerinin yükselişi ve düşüşü hakkında bilgi edinmek isteyenler için mükemmel bir film. Startup.com, kötü yönetim ve şirket içi güç mücadeleleri nedeniyle başarısız olan GovWorks’ün hikayesini anlatan bir belgesel film. Bu belgesel film dot.com baloncuğu döneminin patlama ve çöküşünü göstermenin yanı sıra, iç politikalar sebebiyle arkadaşlıkların nasıl rekabete dönüşebileceğine dair uyarıcı bir hikaye niteliğinde.

  • Wall Street

Oliver Stone’un yönettiği Wall Street, Charlie Sheen ve Michael Douglas tarafından canlandırılan hırs ve açgözlülüğün hikayesini anlatıyor. Baş kahramanı Bud Fox, Gekko’yu idolleştirir ve göz alıcı yaşam tarzına kapılır. Genç girişimciler olarak, aşırı hırs yapmak, açgözlülüğe kapılmak ve ahlaki açıdan yanlış kararlar vermek kolay olabilir. Wall Street’in, fazla hırsın bazen bizi etik olmayan bir yola nasıl sürükleyebileceğine dair uyarıcı bir hikayesi var.

  • Moneyball

Oakland Athletics ve genel menajeri Billy Beane (Brad Pitt) hakkında bir film olan Moneyball’da takım zayıf durumda ve çok para kaybediyor. Tüm yıldız oyuncuları daha büyük takımlar tarafından seçiliyor ve Billy’nin paranın satın alabileceği türden bir yetenek olmadan nasıl kazanan bir takım yaratacağına bakması gerekiyor. Bu film, girişimcilerin iş yapma şekillerine nasıl yenilikçi bir yaklaşım getirebileceğini ve rekabeti çok az ya da sıfır parayla nasıl geride bırakabileceğini gösteriyor.

  • The Wolf of Wall Street

Bu film Jordan Belfort’un gerçek hikayesine dayanıyor. Bir girişimci olarak Belfort’un yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. Jordan Belfort, bir girişimcinin ne olmaması gerektiğinin mükemmel bir örneği. Açgözlü davranıyor, kandırdığı insanlara karşı bir empati kuramıyor ve sonunda çöküşüne yol açıyor bütün bunlar ve sefalet dolu bir hayat yaşıyor.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)