Girişimciliği Destekleyen Kişisel Gelişim Kitap Önerileri - Girişim Savaşçısı

Girişimciliği Destekleyen Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Girişimciliği Destekleyen Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Başarılı girişimcilerin ortak özelliklerine bakıldığında dayanıklı, tutkulu, azimli, pes etmeyen insanlar olduklarını görürüz. Vizyoner ve başarılı girişimcilerin diğer bir özelliği ise kitap okumanın ufuklarını açıp yollarını görmelerinde büyük rehberler olduklarını bilmeleridir. Bir girişimci kişisel gelişimi için ne kadar çok kitap, özellikle de girişim kitapları okursa, vizyonunu da o ölçüde genişletir, durumlara farklı perspektiflerden bakma yeteneğini geliştirir. Girişimcilerin okumasında fayda sağlayacak girişimci kitaplarına bir göz atacak olursak;

  • Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? Malcolm Gladwell yazdığı bu kitapta başarıyı sıradışı yollarla edinmiş kişileri anlatıyor. Kitapta verilen örnekler başarıyı belirleyen etmenleri farklı bir bakış açısıyla görmemizi sağlıyor.

  • Mor İnek

 Seth Godin kitabında yapılan işler konusunda asıl önemli olanın fark yaratmak olduğunu anlatıyor. Monotonlaşan sistemden nasıl farklılaşarak başarı ile sıyrılabileceğinizi anlatıyor.

  • Sil Baştan

      David H. Hansson, Jason Fried tarafından yazılmış bir girişimcilik kitabı. Büyük ya da küçük ölçekli girişimciler için önemli girişimcilik bilgilerini barındıran fayda     sağlayabilecek bir kitap.

  • İyiden Mükemmel Şirkete

Aynı zamanlarda kurulmuş şirketlerden bazıları büyük bir ivme kazanarak çok büyük şirketlere dönüşürken neden bazıları yerinde sayıyor hatta iflas ediyor?Kitabında bu sorunun yanıtını arayan Jim Collins, küçük ya da orta ölçekli şirketlerin  mükemmel ve devasa şirketlere dönüşmelerini inceliyor. Bir başarı formülü çıkarmak için araştırma ekibiyle birlikte çalışan Collins, mükemmel şirket kategorisine aldıkları firmaların performanslarını inceliyor.

  • Yalın Startup

    Eric Ries tarafından yazılmış olan bu girişimcilik kitabı özellikle yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız size bir başucu kitabı olabilecek nitelikte. Çoğu girişimin neden başarısız olduğunu ortaya koyan, başarılı bir startup’ın nasıl yaratılabileceğinin formüllerini sunan, daha çabuk gelişen işler kurmaya yardımcı olan yol gösterici bir kitap.

  • Kendi Kendine MBA

Josh Kaufman’ın kitabı Kendi Kendine MBA, üniversitelerin sunduğu MBA (işletme mastırı) programlarının göründükleri kadar faydalı olmadıklarını iddia eden bir kitap. ABD’de bir MBA programının 140.000 dolardan fazla olduğunu ifade eden yazar, bu programlarda öğretilenleri pratikte işe yaramaz bulduğunu ifade ediyor. Bir MBA programına başlamak yerine de girişimcilik konusunda kişinin kendi kendisini geliştirmesinin daha fayda sağlayacağını söylüyor.

  • Uyumsuzluk Sanatı

Günümüzde çoğu insan toplum içinde asıl istedikleri gibi var olamama nedeniyle tam potansiyellerini ifade edememe dolayısıyla başarısız olma eğilimindedir, diğer insanlar ne yapıyorsa onu yapmak için ömürlerini ve potansiyellerini harcarlar. İnsan kalabalığının arasından sıyrılmak isteyen ve özgür girişimci ruhlarını ortaya koymak isteyen girişimciler için etkili bir kitap.

  • İş Modeli Üretimi

Alexander Osterwalder’ın bir iş planı oluşturma ve bu plana bağlı kalma becerisinin en iyi görsellikle anlatılabileceğine inandığı için yazmış olduğu bu kitapta bolca resim, grafik ve zaman çizelgesi var ve görsel olarak daha iyi öğrenen her girişimcinin alması gereken bir kitap.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)