Girişimcilikte Melek Yatırım Nasıl Alınır? - Girişim Savaşçısı

Girişimcilikte Melek Yatırım Nasıl Alınır?

Girişimcilikte Melek Yatırım Nasıl Alınır?

Melek Yatırım Nedir?

Melek yatırımcılar bir start up fikrinin ilk etabında devreye girerek start up ya da şirkete yatırımda bulunarak şirketin yükselmesini sağlayan kişilerdir. Bir kişi ya da grup olabilen melek yatırımcıların sağladığı finansman kaynağı kendi girişimlerini satma, sektörde çok para kazanarak yatırım sağlama ya da aile kaynaklı olma gibi çeşitli kaynaklardan olabilir. Girişimde melek yatırımcıların tipik yatırım profillerine baktığımızda bu kişilerin en çok bilgi sahibi oldukları sektörlere yatırım yaptıklarını görmekteyiz. Örneğin, bir melek yatırımcı inşaat sektöründe bilgi ve deneyim sahibiyse ve bu sektörden çok para kazandıysa yine aynı sektöre yatırım yapmanın daha uygun olacağını düşünme eğiliminde oluyor. Ancak melek yatırımcı için tek kriter bu değildir zira teknoloji şirketleri üzerine de melek yatırım yapmak tercih sebebi olmaktadır.

Melek Yatırım Nasıl Bulunur?

  • Melek Yatırımcı bir kişi olmayabilir

Tek başına melek yatırım yapan bazı kişiler olsa da, melek yatırımcıların önemli olan bir kısmı da bir ağ ya da sendikanın parçası olan insanlar topluluğundan oluşmaktadır. Yaşadığınız yerde bulunan iş geliştirme merkezleri ya da ekonomik kalkınma merkezleri gibi yerlerle görüşürseniz bir yatırımcı grubu bulabilirsiniz.

  • Arkadaşlar ve aile

Yatırım bulmak için iyi yerlerden biri de yakın ya da uzak çevreniz olabilir. Arkadaşlarınız ya da aileniz arasında start up’lara yatırım yapan insanlar var mı? Çoğu yatırımcı tanıdıklarına yatırım yapmaya daha meyilli olduğu için çevrenizle sıcak bir bağlantı içinde olmak avantajınıza olacaktır.

  • Melek yatırımcı etkinlikleri

Ülke genelinde hatta global olarak melek yatırımcı etkinliklerinin düzenlenip düzenlenmediğini araştırın. Girişiminize yatırım yapmaya istekli melek yatırımcıları bir arada bulabileceğiniz bir platform ya da etkinlik sizin için harika bir fırsat olabilir.

  • İşletme sahiplerine odaklanın

İşverenlerin melek yatırımcı olma potansiyelleri olduğu gibi kendisi gibi işletme sahibi insanları da tanıma potansiyelleri fazla olduğu için işletme sahiplerinin bulunduğu iş ve ticaret organizasyon ve toplantılarına sıklıkla katılın. Burada kendinizi ve yapmak istediklerinizi ifade edip bilinirliğinizi artırın, mümkün olduğunca fazla sayıda insanla tanışın.   

Melek yatırım nasıl alınır?

Melek yatırımcılarla ilk yapacağınız şey bir başlangıç konuşmasıdır. Bu bir satış konuşması değildir. Projenizin ne olduğunun, bu projeyi nasıl uygulayacağınızın ve bu proje için ne kadar büyük bir pazarın olduğunun kısaca ve net olarak ifade edilmiş bir açıklamasıdır. Giriş bölümünde melek yatırımcıya “satmaya çalışmanıza” gerek yoktur. Giriş sunumunuzu inceledikten sonra detaylı konuşmayı kendisi talep edecektir. Melek yatırımcının daha fazla bilgi talep etmesini ya da etmemesini sağlayacak çevrimiçi bir profil olan konuşmanızı bir bağlantı olarak gönderdiğinizde melek yatırımcı yatırımızla ilgilenmediğinde reddedecek, projeyi beğenirse de daha detaylı bir sunum isteyecektir. 

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)