GOOGLE BİRLEŞİK KRALLIK’TA HABERLER İÇİN YAYINCILARA ÜCRET ÖDEYECEK - Girişim Savaşçısı

GOOGLE BİRLEŞİK KRALLIK’TA HABERLER İÇİN YAYINCILARA ÜCRET ÖDEYECEK

GOOGLE BİRLEŞİK KRALLIK’TA HABERLER İÇİN YAYINCILARA ÜCRET ÖDEYECEK

Google Birleşik Krallık’ta News Showcase ürününü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Böylelikle, Google artık ülkedeki haber içeriği için ilk kez ödeme yapacak. Birleşik Krallık’ta Google, Archant, DC Thomson, Evening Standard, The Financial Times, Iliffe Media, The Independent, Midland News Association, New Statesman, Newsquest, JPI Media, Reach, The Telegraph ve Reuters gibi yayıncılarla ortaklıklar imzaladı. Bu yayıncılar News Showcase için içerik küratörlüğü yapmaya başlayacak. Google News Showcase’de yer alan haber alıntılarını üretmeleri için yayıncılara bir lisans ücreti ödenecek. Raporlar, yayıncıların Google’dan yılda birkaç milyon dolar alacaklarını gösteriyor.

Özellik, Google Haberler mobil uygulamasında ve Google Keşfet’te yer alacak. Kullanıcılar Google Haberler uygulamasındaki veya Google Keşfet’teki alıntıları tıkladıklarında, yayıncıların sitelerindeki tam makaleye yönlendirilecekler. Bu özellik okuyuculara bir yayıncının içeriğini normalde erişebileceklerinden daha fazla okuma fırsatı verirken, yayıncıların da okuyucuları abone olmaya teşvik etmesine olanak tanıyacak. Kişiler, kişiselleştirilmiş özet akışlarında takip ettikleri yayıncıların panellerini görecek ve ayrıca, daha az aşina oldukları yayıncıların, Google Haberler “Sizin İçin" akışında ve Google’ın keşif alanı olan “Gazetelik" içinde öneri olarak sunulan panellerini de görebilecekler.

 İngiltere’nin en büyük ticari yayıncısı olan Reach’in Baş Kitle Sorumlusu David Higgerson, “Bu girişimi ve onun kamu yararına gazeteciliğe Google’da daha görünür bir platform sağlama potansiyelini memnuniyetle karşılıyoruz," diyor. “Bizim için, halkın ilgisini çeken gazetecilik, yalnızca olayları kaydetmekle ilgili değil, aynı zamanda halkın gerçekten ilgisini çektiğinde ve sürdürülebilir olduğu anlamına gelen bir kitleyi çekebildiğinde başarılı olur. Google’ın buradaki çalışması, okuyucular için önemli olan haberleri keşfetmenin yeni bir yolunu sunmaya yardımcı olacaktır.” diye ifade ediyor.

Kaynaklar:

https://www.cnbc.com/2021/02/10/google-is-going-to-start-paying-uk-publishers-for-news.html

https://blog.google/products/news/google-news-showcase-launches-uk

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)