Hint Hükümeti’nden Sosyal Medya Kısıtlaması - Girişim Savaşçısı

Hint Hükümeti’nden Sosyal Medya Kısıtlaması

Hint Hükümeti’nden Sosyal Medya Kısıtlaması

Hindistan hükümeti, Twitter’ı kışkırtıcı olarak gördüğü hesapları kapatması için baskı yapmaya çalışmasından sonra, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformları için yeni katı kurallar yayınladı. Hint yönetimi, bir süredir devam eden çiftçilerin eylemlerine yönelik “kışkırtıcı" paylaşımlarda bulunarak yanlış bilgi yaydığını iddia ettiği yaklaşık bin 100 kadar hesabın kapatılmasını istemişti. Twitter ise internet yasasını göz önünde bulundurarak bazı hesapları kapatmıştı ancak gazetecilerin, aktivistlerin ve politikacıların hesaplarını engellemeyi reddederek bir sınır çizmişti. Kullanım kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle silinen ya da coğrafi kısıtlama getirilen hesapların neye göre belirlendiğine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Hükümet de basın özgürlüğünün yanlış bilgi yayma özgürlüğü olmadığını söyleyerek Twitter’dan medya kuruluşlarına ait hesapları da engellemesini söylemişti. Bunun üzerine Twitter hükümetin lehine davranarak geçen hafta bazı haber siteleri ve aktivistlere ait hesapları geçici olarak dondurarak büyük tepki çekti.

Yeni oluşturulan kurallara göre şirketler her ay kaç şikayet aldıklarını ve hangi eylemi gerçekleştirdiklerini ayrıntılarıyla anlatan bir uyum raporu yayınlamak zorunda kalacak. Sosyal medya platformlarının, “tam veya kısmi çıplaklık", “cinsel eylem" içeren gönderiler dahil olmak üzere bazı içerik türlerini kaldırması da gerekecek. Hükümet, büyük sosyal ağlara politika değişikliklerine uymaları için üç ay süre verileceğini, daha küçük olanların ise kurallara hemen uyum sağlamasının beklendiğini söyledi.

Facebook, yeni kuralları “dikkatlice inceleyeceklerini" söyledi. Şirket sözcüsü CNN Business’a verdiği demeçte, “Bir şirket olarak günümüzün internetteki zorluklarını ele almak için yönergeler belirleyen düzenlemeleri memnuniyetle karşıladığımız konusunda her zaman net olduk" dedi. “Facebook, Hindistan için bir müttefiktir ve kullanıcı güvenliği platformlarımız için kritik bir konudur.", dedi.

 Hindistan’ın bilgi teknolojisi bakanı Ravi Shankar Prasad, Hindistan’ın bu sosyal medya platformları için ne kadar önemli olduğunu ifade ederek WhatsApp’ın ülkede 530 milyon,

Facebook’un 410 milyon ve Instagram’ın 210 milyon kullanıcısı olduğunu hatırlattı.

Kaynaklar:

https://edition.cnn.com/2021/02/25/tech/india-twitter-facebook-social-media-guidelines/index.html

https://tr.euronews.com/2021/02/10/twitter-hint-hukumetinin-talebine-k-smen-uyarak-yuzlerce-hesab-engelledi

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)