İklim Krizine Dikkat Çeken Proje: Google Earth Timelapse - Girişim Savaşçısı

İklim Krizine Dikkat Çeken Proje: Google Earth Timelapse

İklim Krizine Dikkat Çeken Proje: Google Earth Timelapse         

Google Earth Engine tarafından oluşturulan Google Earth Timelapse projesi, 1984-2018 yılları arasında yani son 34 yılda dünyanın nasıl değiştiğini uydu görüntüsüyle görmenize olanak sağlıyor.

Belirtilen tarihler arasında çekilmiş olan 5 milyon uydu görseli için Carnegie Mellon Üniversitesi CREATE Lab’in ürettiği “Time Machine" (Zaman Makinesi) isimli kütüphanesinden faydalanıyor. Yine CREATE Lab’in kütüphanesinden oluşturulan timelapslerde görsellere zoom yaparak, görsellerin hızını değiştirebiliyorsunuz.  

2015 ve 2018 yılları arasındaki değişimin gözler önüne sermek isteyen ve artık mobil uygulaması da olan proje, Lansat 8 görsel kütüphanesini, Copernicus Earth gözlem programındaki Sentinel-2A uydusunun görselleriyle de birleştirdi. Copernicus Earth programının Avrupa Komisyonu ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından yürütülüyor.  

Yıllar içinde iklim krizi nedeniyle coğrafyaların nasıl değiştiğine ve ne duruma geldiğine dikkat çekmeye çalışan proje farkındalık yaratma ve dolayısıyla hükümetleri ve insanları iklim krizi konusunda önlemler almaya teşvik eder diye umuyoruz.

Kaynaklar:

https://webrazzi.com/2020/10/06/google-dan-iklim-krizi-icin-farkindalik-yaratan-proje-google-earth-timelapse/

https://popsci.com.tr/google-timelapse-son-32-yil-icinde-dunya-uzerindeki-yerlerin-nasil-degistigini-gormenizi-sagliyor

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)