İngiliz Sporculardan İstismara Karşı Sosyal Medya Boykotu - Girişim Savaşçısı

İngiliz Sporculardan İstismara Karşı Sosyal Medya Boykotu

İngiliz Sporculardan İstismara Karşı Sosyal Medya Boykotu

İngiliz futbol kulüpleri ve oyuncuları, taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek ve sosyal medya şirketlerini platformlarını daha fazla denetlemeleri konusunda uyarmak için dört günlük bir sosyal medya boykotu ilan ettiler. Cuma günü saat 14: 00’te başlamış olan ve Pazartesi günü saat 22: 59’a kadar devam edecek olan boykota kriket, rugby tenis ve at yarışı gibi diğer İngiliz sporları oyuncuları da katıldı. FIFA, UEFA ve Premier Lig’in İngiliz yayıncıları da dört gün boyunca internette paylaşım yapmayacaklarını ifade ettiler.

“Çevrimiçi istismara karşı dayanışma gösterisi" olarak adlandırılan boykot, şirketleri, kullanıcıların ırkçı ve cinsiyetçi istismarına karşı daha güçlü bir duruş sergilemeye teşvik etmeyi umuyor.

Bunu neden yapıyorlar?

İki yıl önce, online istismarı protesto etmek için 24 saatlik bir sosyal medya boykotu olan #Enough kampanyasına yine futbolcular katılmıştı ancak bazı kulüpler saldırganlık düzeyi konusunda polisle temasa geçerek tüm spor dallarındaki oyuncuların ırkçı tacize maruz kalmaya devam ettiğini bildiriyorlar. Örneğin, Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kasım 2020’de Twitter’da 56 taciz edici gönderi bulundu. PFA bunları platforma bildirdi, ancak bunların 31’i hala görünür durumda. Yine Manchester United, Eylül 2019- Şubat 2021 döneminde oyuncuları hedef alan 3.300 gönderi ile kulübün oyuncularına yönelik kötüye kullanımda %350 artış bulduğunu açıkladı. Bu söylemlerin %86’sının ırkçı, %8’inin homofobik veya transfobik olduğunu tespit etti.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/sport/56936797

https://www.aljazeera.com/news/2021/4/30/english-football-begins-four-day-social-media-boycott-over-abuse

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)