Instagram’dan Nefret Söylemini Engellemek İçin Yeni Güncelleme - Girişim Savaşçısı

Instagram’dan Nefret Söylemini Engellemek İçin Yeni Güncelleme

Instagram’dan Nefret Söylemini Engellemek İçin Yeni Güncelleme

Instagram’ın yeni uygulamaya başlayacağı güncellemesi sayesinde artık rahatsız edici kelimeler, ifadeler ya da emojiler içeren kötü niyetli mesajları filtreleyebileceksiniz. Yeni güncelleme, insanların takip etmedikleri kişilerden gelen Direkt Mesaj istekleri gelen kutularında karşılaştıkları kötüye kullanımlara odaklanıyor. Geçenlerde Instagram, kendi sitesinden güncellemeyle ilgili şöyle bir bilgilendirme yazısı paylaştı:

“Kısa süre önce Instagram’da kötüye kullanım ve nefret söylemiyle mücadele etme çalışmalarımızla ilgili bir güncelleme paylaştık; buna, taciz içeren Direkt Mesajlar (DM) gönderen kişilere daha katı cezaları da kapsıyor. Şimdi, insanları ilk etapta kötüye kullanım amaçlı DM’leri görmekten korumanın yeni bir yolunu ve engellediğiniz birinin sizinle yeni bir hesaptan iletişim kurmasını engelleme yeteneğini duyuruyoruz.

Irkçı, cinsiyetçi, homofobik veya başka türden istismar olsun, istismar edici içeriğin insanlar üzerindeki etkisini anlıyoruz. Kimsenin bunu Instagram’da yaşamasına gerek yok. Ancak kötüye kullanımla mücadele karmaşık bir sorun ve bunu tamamen ortadan kaldırmak için atabileceğimiz tek bir adım bile yoktur. Örneğin, topluluğumuzdaki pek çok kişinin, özellikle de daha fazla takipçiye sahip kişilerin, takip etmedikleri kişilerden gelen DM istek gelen kutularında kötüye kullanımla karşılaştığını biliyoruz. Bu nedenle, açıldığında rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM isteklerini otomatik olarak filtreleyecek, böylece onları asla görmenize gerek kalmayacak yeni bir araç sunuyoruz. Bu araç, DM isteklerine odaklanır, çünkü burası insanların genellikle kötü niyetli mesajlar aldığı yerdir. Gizlilik Ayarlarınızın Gizli Kelimeler adlı yeni özel bölümünde hem yorum hem de DM isteği filtrelerini açabilir ve kapatabilirsiniz.

Özellik etkinleştirildiğinde DM isteklerinden filtrelenecek önceden tanımlanmış bir saldırgan terimler listesi geliştirmek için önde gelen ayrımcılıkla ve zorbalıkla mücadele kuruluşlarıyla birlikte çalıştık. Farklı kelimelerin farklı kişilere zarar verebileceğini biliyoruz, bu nedenle DM isteklerinizde görmek istemediğiniz kendi özel kelime, kelime öbeği veya emoji listenizi oluşturma seçeneğiniz de olacak. İster özel listenizden ister önceden tanımlanmış listeden olsun, bu rahatsız edici kelimeleri, cümleleri veya emojileri içeren tüm DM istekleri, ayrı bir gizli istekler klasörüne otomatik olarak filtrelenecektir. Klasörü açmayı seçerseniz, mesaj metni ele alınacaktır, böylece ortaya çıkarmak için dokunmadığınız sürece saldırgan bir dille karşılaşmayacaksınız.

Bu yeni özellik, sizi potansiyel olarak saldırgan veya kötüye kullanım amaçlı DM isteklerinden korumaya yardımcı olurken aynı zamanda gizliliğinize saygı duymak için tasarlanmıştır. Tüm mesaj filtrelemesi kendi cihazınızda gerçekleştirilecektir, bu da bu özelliğin herhangi bir mesaj içeriğini sunucularımıza geri göndermeyeceği anlamına gelir. Bu özelliği kullanmak, siz bildirmediğiniz sürece DM taleplerinizin içeriğini bizimle paylaşmaz.”

Instagram, bu özelliklerin önümüzdeki birkaç hafta içinde ülkede kullanıma sunulmaya başlanacağını ve önümüzdeki birkaç ay içinde küresel olarak genişletileceğini ifade ediyor.

Kaynaklar:

https://mashable.com/article/instagram-abusive-message-requests-filter/

https://about.instagram.com/blog/announcements/introducing-new-tools-to-protect-our-community-from-abuse

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)