Invisibly: Kendi Verilerinizden Para Kazandıran Girişim - Girişim Savaşçısı

Invisibly: Kendi Verilerinizden Para Kazandıran Girişim

Invisibly: Kendi Verilerinizden Para Kazandıran Girişim

“İnsanlar, kendileri için çalışan bir dijital ekosistemi hak ediyor. İnsanları verilerinin kontrolünü ele geçirmeleri ve kendileri için çalıştırmalarını sağlamak için varız.” diyen Invisibly adlı yeni girişimin kurucusu Jim McKelvey, bu yeni oluşumda mevcut veri ekonomisini alıp parçalara ayırarak gurur duydukları bir sistem kurduklarını ifade ediyor. Mc Kelvey: “Daha iyi bir yolun mümkün olduğunun canlı kanıtı olmak için veri alanındaki her şirket için yeni bir etik ölçüt belirlemeye çalışıyoruz.” diyerek girişimini şu şekilde açıklıyor: “Çevrimiçi verileriniz sizin mülkünüzdür ve bu sistem görünmez bir şekilde onları çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu beta sürümünde, istediğiniz kadar veri kaynağı bağlayarak verilerinizi her ay pasif bir gelir elde etmek için kullanabilirsiniz. Gelecekteki sürümlerde, verilerinizin gücü, kazanmanın ve size ilgili fırsatları göstermenin daha fazla yolunu kişiselleştirmek için sizin adınıza çalışacak. Sonuçta, bu yüzden buradayız: verilerinizin gücünü tekrar elinize almanız için”

Invisibly girişimi bu sayede kişisel bilgilerinizi Facebook veya Google gibi hizmetler için takas etmeniz yerine, size ‘veri payı’ temin ederek nakitle ödüllendiren açık bir sözleşme öneriyor. Bu girişimden para kazanmak isteyen bir kişi profil oluşturup sisteme dahil olduktan sonra “veri kasalarını" görüntüleyerek kendisiyle ilgili hangi verilerin topladığını görebiliyor. Girişim, kişilerin oluşturduğu bu verileri şirketlere sunuyor ve dolayısıyla bu kişilerin profillerine göre reklam gösteriliyor. Kullanıcıya gösterilen her reklam başına kullanılan kişisel veriye şirketler para ödüyor. 100 Invisibly puanının 1 dolara eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

https://www.invisibly.com/home https://webrazzi.com/2021/09/07/tuketiciler-sirketlerin-kullandigi-kisisel-verilerinden-para-kazanmaya-baslayacak

https://www.invisibly.com/home

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)