İş Hikayesi Yaratmanın Önemi - Girişim Savaşçısı

İş Hikayesi Yaratmanın Önemi

İş Hikayesi Yaratmanın Önemi

Müşterilerinizin ya da müşteri edinmek amacıyla aradığınız potansiyel müşterilerinizin telefon numaralarını bulup onları arayarak ya da düz reklamlar aracılığıyla onları etkilemeye çalışarak onları kazanmak giderek daha zor ve sevimsiz bir hale geliyor çünkü müşteriler satış konuşması, ikna edilmeye çalışma konuşmalarını çoğunlukla itici buluyorlar. Peki bir işveren olarak markanızın bilinirliğini çekici bir biçimde nasıl artırabilirsiniz? Etkileyici bir iş hikayesi yaratarak.

İş Hikayesi Nedir? Nasıl Yaratırım?

Bir marka olarak şirketinizin neden, nasıl kurulduğunu, vizyonu ve misyonu gibi konuları düz bilgiler biçiminde vermek yerine bu bilgileri metafor ve öykü kullanımını sağlayarak markanızı ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bir iş hikayesi yaratmadan önce şirket çalışanlarını ve işverenleri motive eden şeyin ne olduğu, müşterilerin neden başka markaları değil de sizi tercih ettiği, markanızın hangi sorun ya da sorunları çözmeyi hedeflediği gibi konuları kendinize sormalı ve yanıtları detaylıca verebilmelisiniz.  Her hikâye basitçe bir problem oluşturan başlangıca, bu problemi çözmeye yönelik yapılan çalışmalara, çalışmaların sonucunda ortaya çıkan çözüme sahiptir. Bu temel işleyişi doğru ve etkili bir formatta sunmak gerekir.

Hikayemi Nasıl Etkileyici Kılabilirim?

Öncelikle, hikâye yaratmanın ana hedefi hedef kitlede bir duygu durumu yaratmaktır. Hedef kitle hikayenizi izlemeye ya da dinlemeye başladığı ilk saniyelerden itibaren olumlu bir duygu durumu oluşuyorsa, sunduğunuz bu hikayeyle bağ kuracak ve dolayısıyla ürünlerinize ya da hizmetinize de ilgi duymaya başlayacaklar. Çoğunlukla markalar alıcılarla ürünleri arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışmaz, istediği formatta ürününü sunar, müşterilerin ürünü almasını bekler ancak istatistiklere göre müşterilerin %71’i değerleri kendi değerleriyle bağdaştığında o markadan almak istiyor dolayısıyla arada anlamlı bağlantılar kurabilmek oldukça önemli bir hal alıyor. Aradaki bağlantıyı yakalamak ve duygu durumunu etkin bir şekilde iletmeye ek olarak hikâye dili olarak yalın bir ifade seçmek de önemlidir. Markaların yaptığı en temel hatalardan biri basitçe verilebilecek bir mesajı karmaşık hale getirerek kafa karışıklığı yaratmak ve sonunda hedef kitlenin de hikâyeden etkilenmemesine yol açmaktır. Kolay anlaşılan, basit tutulmuş, açık ve şeffaf bir formül sizi başarıya götürecektir.

Ama Benim Bir Hikayem Yoksa Ne Yapabilirim?

Girişimcilik serüveninde her girişimcinin bir başlangıcı ve mücadelesi olduğuna göre bir hikayesi de mutlaka vardır. Neden girişimci olmayı seçtiniz? Sizi buna iten motivasyon nedir? Bundan çıkışla siz de özgün hikayenizi insanlara anlatın. Bunu paylaştığınızda hikayenizle bağ kuran insanları çekmeye başladığınızı göreceksiniz.

Kaynaklar:

https://www.entrepreneur.com/leadership/how-to-use-storytelling-to-sell-your-brand-and-vision/309628

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)