İSVİÇRE KENDİ DİJİTAL PARA BİRİMİNİ OLUŞTURUYOR - Girişim Savaşçısı

İSVİÇRE KENDİ DİJİTAL PARA BİRİMİNİ OLUŞTURUYOR

İSVİÇRE KENDİ DİJİTAL PARA BİRİMİNİ OLUŞTURUYOR           

İsviçre ulusal para birimi kronu dijital para ile değiştirmek için ilk adımı attı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İsveç Finansal Piyasalar Bakanı Per Bolund, projenin 2022’de hayata geçmesinin planlandığını söyledi.

İsviçre Merkez Bankası, dijital merkez bankası parasını test etmek için Bank for International Settlements (BIS) ile ortaklık kuracak ve yakın zamanda test çalışmalarına başlayacak.

The Paper’a göre, İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) dijital merkez bankası parası (CBDC) projelerini test edecek.

 BIS ayrıca dijital para çalışmalarına global olarak devam etmeyi planlıyor. BIS Hong Kong Para Otoritesi ve Tayland Bankası da dahil olmak üzere birçok merkez bankasıyla çalışmayı planladıklarını açıkladı.

Blockchain tabanlı bir dijital para birimi geliştirecek olan İsviçre’den geçtiğimiz aylarda kripto para birimleri hakkında haberler de geldi. Haber, yeni bir mali reform adı altında sunuldu. Reformla birlikte İsviçre’deki şirketlerin dijital hisse yaratma yolu da açılmış oldu.

Bu reformlar sayesinde İsviçre’nin kripto para alanında öncü olabileceği düşünülüyor. Son birkaç yıldır kripto para dostu politikalar izleyen İsviçre, kendi Zug şehrini de bir Kripto Para Vadisi’ne dönüştürdü.

Kaynaklar:

https://www.somagnews.com/switzerland-will-test-its-own-digital-currency/

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/isvec-dijital-paraya-geciyor-tarih-verildi,Fzt9eOWXsEmtJd79REFd5g

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)