Kripto Vadisi’ni Duymuş muydunuz? - Girişim Savaşçısı

Kripto Vadisi’ni Duymuş muydunuz?

Kripto Vadisi’ni Duymuş muydunuz?

İsviçre’nin 30 bin nüfuslu Zug kentinin yeni Silikon Vadisi olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Zürih’in güneyine 30 dakikalık bir sürüş mesafesinde olan bu şehir “Kripto Vadisi” olarak biliniyor; kripto para ve blockchain bazlı startuplar sayesinde giderek büyüyor ve dünyanın farklı bölgelerinden yatırımcılar çekiyor.  Hukuk ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra, yaklaşık 150 tane blockchain ile ilgili şirket de dahil olmak üzere teknoloji odaklı birey ve firmalara ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca, Zug şehri vatandaşlarına sunduğu kentsel hizmetler için bir ödeme yöntemi olarak Blockchain’i, yani temel olarak para ve kimlik gibi değer içeren verilerin güvenli bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olan bitcoin’i kabul ediyor. Bu büyüme, İsviçre kripto alanının büyümesini teşvik eden Crypto Valley Association’dan (CVA) kaynaklanıyor. Bu kuruluş, 14 farklı yasa taslağı ortaya koyarak yıllarca İsviçreli düzenleyicilerle lobi yaptı.

 CVA, Zürih’e blockchain farkındalığı, turizm ve ticaret getirmek için bölgenin pazarlanması konusunda da Zurich Tourism ile ortaklık kurdu. Bu iki kurum, “İsviçre blok zinciri ekosistemini büyütmek için" bir anlaşma da imzaladı. CVA İcra Direktörü Alexander Schell sadece bir şeylerin olmasını beklemediklerini, düzenlemelerde aktif olarak yer aldıklarını ifade ediyor. Schell, hukuk firmaları, bankalar, yeni başlayanlar ve bu alanla ilgilenebilecek diğer kişilerden oluşan bir ekosistem oluşturmaya çalıştıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Onlar için en iyi koşulları ve işletmelerin başarılı olması için en iyi ön koşulları oluşturabiliriz."

Kaynaklar:

https://tr.euronews.com/2018/01/24/isvicre-de-yeni-silikon-vadisi-kripto-vadisi-

https://www.coindesk.com/switzerlands-crypto-valley-is-bringing-blockchain-to-zurich

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)