Mardin’de Özel Bir Kadın Kooperatifi: LEAP - Girişim Savaşçısı

Mardin’de Özel Bir Kadın Kooperatifi: LEAP

Mardin’de Özel Bir Kadın Kooperatifi: LEAP

Kadın üretici ve girişimciler tarafından 2015 yılında kurulan Leap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ya da “LEAP Derneği” kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlenmesi sağlamak amacıyla bu tarihten beri hizmet veriyor. Mardin’de üç aylık proje kapsamında başlamış ancak projeye katılmış olan kadınlar gösterdikleri azim ve kararlılıkla bu dernekte öğrenmiş oldukları mesleki ve profesyonel becerileri iş modeline dönüştürüp sadece 3 aylık olarak gerçekleştirilmesi planlanan bu projeyi markaya ve kooperatife dönüştürmüş. 

Kooperatifte hangi girişimlerin bulunduğuna bakacak olursak Mardin’de “Doğal Sabun Atölyesi” ve “Ahşap Baskı ve Doğal Boyama Atölyesi”, Kilis’te “Doğal Oyuncak Bebek Atölyesi” ve Şanlıurfa’da “Doğal ve Yerel Gıda Atölyesi” olmak üzere dört farklı atölye var ve bu atölyelerde toplam 91 üretici ve girişimci kadın çalışıyor. 

Bu atölyelerdeki girişimci kadınlar işin sadece üretim boyutunda görev almıyorlar; işlerini geliştirmek için hammadde tedariki, depo yönetimi, kalite kontrol, pazarlama, müşteri ilişkileri, dijital pazarlama, sipariş ve stok yönetimi gibi konular üzerine eğitimler alıp üretim ve pazarlama akışının tümüne dahil oluyorlar.

Üretilen tüm ürünlerin ortak noktası insan sağlığına zararlı hiçbir kimyasal maddenin kullanılmaması ve ürünlerin sürdürülebilir olması. Ürünlerin paketlemelerinde geri dönüştürülebilir kâğıt ve cam malzemeler kullanılıyor. El emeğiyle oluşturulmuş bu özel ürünlerin satışından elde edilen gelirin hepsi atölyelerin üretici kadınlarına aktarılıyor. 

Türkiye’nin başka bölgelerinde de benzer örneklerine zaman zaman şahit olduğumuz sosyo- ekonomik fayda yaratmak amacıyla kurulan bu kooperatiflerin daha da artmasını temenni ediyoruz.  

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)