Mars'ın Hava Durumu - Girişim Savaşçısı

Mars’ın Hava Durumu

   

Mars’ın Hava Durumu  

Hepimizin bildiği gibi yakın zamanda dünyadaki kaynaklarımız tükenecek. Nasa, o gün geldiğinde yaşamımızın ve neslimizin devamlılığını sürdürebileceğimiz alternatif gezegenler araştırmaya başladı. Bunlardan yaşam formumuzun için en uygun olanı Mars. Hem de onca farklılığa rağmen.

       Dünya’nın ortalama sıcaklığı 20 dereceyken Marsın ortalama sıcaklığı -60 derecedir. Antartika’da -60 derecede halihazırda yaşam deneyleri yapılıyor ve başarılı olmak için gereken şartların ne oldukları saptanıyor. Dünya’nın atmosferinde %20 Oksijen gazı, %78 Azot gazı bulunurken Mars’ın atmosferinde %95 karbondioksit gazı, %2 Azot gazı bulunur. Dünyanın iç çekirdeği döner ve yaşam için kritik olan manyetik alanı oluşturur. Marsın ise iç çekirdeği dönmez dolayısıyla bir manyetik alana sahip değildir bu yüzden zamanla atmosferini kaybetmiş, yoğun oranda atmosfer maddesini de uzaya saçmıştır. Karşılaştırmak gerekirse Mars’ın atmosferi Dünya’nın atmosferinin %1’i kadardır.

        Nasa’da astrofizikçi olarak çalışan Umut Yıldız ‘’Mars’a nasıl gideceğimizi biliyoruz ama Mars’a nasıl canlı gideceğimizi bilmiyoruz.’’ diyor. Bu yüzden Nasa Mars’a fotoğraf çekebilen robotlar gönderiyor. Bu robotların çekiç, kepçe gibi işlevler gören uzuvları bulunuyor ve Mars yüzeyinde kazılar yapıp fotoğraflarını Nasa’ya ileterek incelenmelerine olanak sağlıyorlar. Bu robotlardan Opportunity Mars’ta tortul kaya fotoğrafı çekti. Tortul kayalar yalnızca su birikintilerinin bulunduğu bölgelerde oluşabilir. Bu da Mars’ta uzun süre önce okyanuslar bulunduğunun ancak manyetik alanı olmadığı için yüzeyinde tutamadığının ispatlarından başlıcasıdır. Mars’a inceleme yapmak için gönderilen bu robotlar yaptıkları kazılarda Mars’ın iç toprağında buz kütlelerinin varlığını da saptadı. Ayrıca Mars’ın iki kutbunda da 11 km kalınlığında buz bulunuyor. Tüm bunlar düşünüldüğüne Mars’ta sıvı olmasa da kutuplarda veya toprağın altında donmuş halde bolca su bulunuyor. Fakat çok soğuk buzu kırmak bir kayayı parçalamaktan daha zordur. Bu buzları sıvı  hale getirmek içinse buzu alttan ısıtıp süblümleştirip buharı yakalamak gerekiyor. Bu da farklı bir atmosferde ve gezegende olduğumuz düşünüldüğünde hayli meşakkatli bir işlemdir. 

              Nicesine değinebileceğimiz tüm farklılıklara rağmen diğer gezegenlere bakıldığında yaşamımıza en uygun yer Mars’tır. Çünkü diğer gezegenler ya roketlerin iniş yapamayacağı kadar aşırı kalınlıkta atmosfere sahip ya tamamen gazdan oluşan ya gittiğimizde yanıp tutuşmak için fazla zamanımızın olmayacağı formda ya da ulaşılamayacak kadar uzaktalar. Bu yüzden Mars fikrine alışmamız gerekiyor. Örneğin bir gün bizim veya torunlarımızın  -42 derecenin güneşli olarak nitelendirildiği bir gezegende yaşama ihtimali gözümüzü korkutmamalı. Nasa bunun için internet sitesinde her gün erişilebilir bir hizmet sunuyor. Mars’ın hava durumu! Sabah evden çıkmadan kendi gezegenimizdeki havayı kontrol ettikten sonra bir de Mars’a göz atıp bu fikri fütürist bir imgeden olası bir ihtimale evirmek bizim için çok daha faydalı olacaktır.

KAYNAKLAR

https://mars.nasa.gov/insight/weather/

https://www.youtube.com/watch?v=Oj3rWx6DLmk

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)