Mentor Seçerken Nelere Dikkat Edebiliriz? - Girişim Savaşçısı

Mentor Seçerken Nelere Dikkat Edebiliriz?

Mentor Seçerken Nelere Dikkat Edebiliriz?

Bir girişim başlatmaya karar verdiğinizde girişim fikrinizi gerçekleştirmek için motive bir şekilde yapmak istediğiniz işe odaklanarak işleri halletmeye koyulursunuz. Girişiminizi ilerletmeye çalışırken önünüzde tek başına mücadele etmek yerine bir seçenek daha vardır: Mentor edinmek. Bir mentorla işinizde ilerlemeyi seçerseniz her işi kendi başınıza halletmek zorunda kalmazsınız çünkü artık size akıl hocalığı yapabilecek ve sizi doğru yönlendirebilecek bir uzmanla çalışıyorsunuzdur. Tek başınıza yolculuğunuz daha uzun, stresli ve işi bilmeden ilerlediğinizden dolayı daha maliyetli olacağı için bir mentorla çalışmak sizin için daha ilham verici ve akıllıca olacaktır. Peki bir akıl hocası seçerken bu uzman kişide aranması gereken özellikler neler olmalıdır, inceleyelim;

Değerler

Bir kişinin karakterini ortaya koyan, kişiyi yönlendiren inanç ve ilkeleri yansıtan değerler sistemine önem vermeden sadece para kazanarak zenginleşmenin peşinde olan ve bu yolda değerlerinden ödün vermekte bir sakınca görmeyen bir mentor sizin de etik olmaktan ve dürüst davranmaktan ödün vermenizi teşvik edeceği için sizin değerleri olan ve doğrudan şaşmayan bir mentor özelliğinden taviz vermemeniz gerekir.

Deneyim

Mentorunuzun alanınızla ilgili çok fazla deneyime sahip olduğundan emin olmak önemlidir çünkü onların deneyimlerinden yararlanmanız ve dolayısıyla bu deneyimleri girişiminize uygulamanız gerekiyor. Bir mentorun deneyimini kontrol etmenin en iyi yolu da LinkedIn profilini incelemektir zira uygun olup olmadıklarını deneyimlerine dayanarak buradan hemen anlarsınız.

Ulaşılabilirlik

Girişim yolculuğunda doğal olarak mentorunuza sık sık rehberliği için ulaşmak isteyeceksiniz, yani ihtiyaç duyduğunuzda mentorunuz kendi kariyer ve işleriyle yoğun olsa bile ona makul bir süre içinde ulaşabilmelisiniz. Mentorunuza ulaşmak her seferinde zorlayıcı oluyorsa tereddüt etmeden başka birini bulmalısınız.

Heves

Bir mentorda aramanız gereken diğer bir özellik ise girişiminiz için hevesli olmalarıdır. Mentorunuz işinizde çözdüğünüz problem konusunda hevesli davranıyorsa ve hatta sizin gibi bu konuda heyecan ve tutku duyabiliyorsa işi daha çok sahiplenecek ve ellerinden geldiğince size yardım etmeye istekli olacaklardır.

Vizyon

Bir mentorun hedef ve isteklerinin ne olduğunu, önceki deneyimleri boyunca nasıl hareket ettiklerini, vizyonlarının ne olduğunu ve bunu gerçekleştirmeye olan bağlılıklarını inceleyin, nasıl  bir vizyona sahip olduklarını detaylı bir biçimde anlamaya çalışın.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)