Serpil Karadağ - Girişim Savaşçısı

Serpil Karadağ

İletişim

Bölgesi

İstanbul

Birliği

Mesleği

Girişimci

SERPİL KARADAĞ

Victor Hugo’nun söylediği, çok keyif aldığım bir sözü paylaşmak istiyorum:

“Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama kimse önce kendisini değiştirmeyi düşünmez.”

Hayatın içinde bir koşuşturma almış başını gidiyor. İşe git, eve gel, sevdiklerine zaman ayır, ailene bak, çocuklarının en iyi eğitimi almasını sağla, eve ekmek götür derken peki hiç durup kendine baktın mı? “Gerçekten ben ne istiyorum?” dedin mi? O farkındalık anı gelip kapını çaldı mı?

Çaldıysa, hoş geldin aramıza.

İster start-up fikrin olsun, ister kurduğun şirketin fark etmez. Hatta hiç fikrin olmasın ama bir şeyler yapmayı amaç edinmiş, dert edinmiş ol yeter. “Yola bir yerden başlamak lazım ama nereden?” dediğin noktada bu eğitim tam yanında olacak.

Eğitimden ziyade yolculuk olarak tanımlamayı daha çok seviyorum. Belirsizliği, zamanı, ekiple olan iletişimi ve kendini yönetebilmeyi öğrenmek için bir alet çantası belki de. Durup kendine baktığın, ne istiyorum dediğin, bazen bulduğun bazen bulamadığın ama bulamadığında destek aldığın bir süreç bu. Kısacası kendinden başladığın bir yolculuk… Kendinden başladığın ama giderek büyüdüğün, geliştiğin, etki alanını genişlettiğin hatta bir süre sonra sosyal bakış açını dahi dönüştürdüğün bir hikaye. Benden çıkıp biz olma hali. Biz olduğun, biz olduğumuz bir topluluk hatta.

İşte, benim bu programda hissettiğim, yaşadığım, gördüğüm tüm konular bunlar işte. Kendime yaptığım en iyi yatırımlardan biri hatta belki de. İçinde olmaktan keyif aldığım, gurur duyduğum ve burada tanıştığım insanlarla hem eğlenebildiğim hem de iş yapabildiğim bir platform. 

Eğer bu yazımı okuyorsan sana tek bir tavsiyem olacak: Karşına çıktıysa bu eğitim, hiç durma, hemen başvur! Çünkü, alanında uzman birçok mentor ve program koçları ile kendinin daha iyi versiyonunu bulabileceğin, çoğu zaman zorlanacağın ama asla bırakmayacağın, çok yorulacağın ama çok keyif alacağın, standartların ve normların dışında bir program arıyorsan, doğru yerdesin!

Çünkü Jean Paul Sartre’nin de dediği gibi:

“İnsan sahip olduklarının toplamı değil fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.”