Netflix’in Yeni Otomatik TV Akışlı Sistemi: Direct - Girişim Savaşçısı

Netflix’in Yeni Otomatik TV Akışlı Sistemi: Direct

Netflix’in Yeni Otomatik TV Akışlı Sistemi: Direct

Netflix ile ilgili en büyük ortak şikayetlerden birisi de yüzlerce film ve dizi arasından istediğinizi seçmenin büyük bir sıkıntı vermesi durumudur. Bir karar vermek istemiyorsanız ve tıpkı geleneksel TV kanallarında olduğu gibi otomatik akan bir akıştan Netflix’i deneyimlemek ne iyi olurdu diye düşündüyseniz, bu düşünceniz gerçek olacak gibi görünüyor.

Bu karar verememe durumu Netflix’in Fransa’da test etmeye başladığı yeni kanalı Direct’in ortaya çıkmasına neden oldu. Menüdeki Direct bağlantısına tıkladığınızda önceden programlanmış filmler, diziler ve belgesellerden oluşan bir akışa ulaşıyorsunuz öyle ki bu akış içerisinde geri sarma imkanı bile bulunmuyor.

Direct adı verilen sistem Netflix’in web sürümü üzerinden Netflix aboneleri tarafından kullanılabilir olacak ve televizyon kanalları gibi belli bir yayın akışıyla yayın yapacak. Netflix, bu yeni sistemi Fransa’da test ediyor. Test için Fransa’nın seçilmesinin nedeni ise ülkede geleneksel TV yayıncılığının hala oldukça popüler olması insanların karar verme stresi yaşamadan karşılarına gelen yayınları izlemeyi tercih etmeleri. Direct platformu, 5 Kasım’da Fransa’da küçük bir lansman yaptı. Netflix, hizmetin Aralık ayında Fransa’da daha yaygın olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Direct’i seçtiğinizde, Netflix size 24 saatlik programlanmış şovlar ve zamanlardan oluşan bir tabloyla akışta olacakları gösterecektir. Programlama, beş günlük bir süre içinde otomatik olarak yeniden oluşturulacak ve bireysel zevklerinizden ziyade platformda popüler olan şeylere dayanacak.

Bu özellik şimdilik yalnızca Netflix’in web sürümünde mevcut ve akış cihazları, TV’ler veya kablolu yayın kutuları üzerindeki uygulamaların hiçbirinde mevcut değil. Daha çok yeni kullanıma sunulmaya başlandı ve önümüzdeki ayın başlarında Fransa’da satışa sunulacak . Netflix, Direct’in diğer pazarlarda görünüp görünmeyeceğini henüz açıklamadı.

Kaynaklar:

https://www.engadget.com/netflix-has-launched-a-linear-channel-in- france-133949611.html

https://www.slashgear.com/netflix-linear-direct-apes-old-school-cable-to-save-you-from-decisions-06646103/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)