Odaklanmanızı Nasıl Artırabilirsiniz? - Girişim Savaşçısı

Odaklanmanızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Odaklanmanızı Nasıl Artırabilirsiniz?

İş ortamında dikkatin dağılması iş performansına zarar verebilir dolayısıyla dikkat dağınıklığını azaltmak ve odaklanmayı artırmak için birtakım çalışmalar yapmakta fayda var:

  • Görsel Hatırlatıcıları Kullanın

Bilgisayar ekranı gibi sürekli baktığınız yerlere “Odak, Odak, Odak." gibi hatırlatıcılar yazarak odağınızı kaybettiğiniz durumlarda bunları yüksek sesle okuyarak odağınıza dönmeyi sağlayabilirsiniz zira bu küçük notlar sizi motive edecektir.

  • Dikkat Dağıtıcıları Kapatın

Akıllı telefonlardan ve masaüstü uygulamalarından sürekli gelen bildirimler dikkat dağıtıcı unsurların başında gelmektedir. Cihazlarınızı kontrol etmek ve bu uyaranların sizi kontrol etmesine izin vermemek odaklanmanızın artmasına yardımcı olabilir.

  • Meditasyon Yapın

Zihnin gereksiz ve rahatsız edici düşünceleri bırakmasına yardımcı olan meditasyonu deneyin. Başlangıç için günde sadece beş dakika gözlerinizi kapatın, sessizce oturun ve anın farkında olup zihninizin susmasına izin verin.

  • Bir Gece Öncesinden Planlama Yapın

Bir sonraki günün verimli geçmesi ve gereksiz ayrıntılarda boğulup odağınızı kaybetmemek için önceki geceden yapılması gerekenleri planlayıp yazmayı düşünün.

  • Daha Küçük Hedefler Belirleyin

Hedeflerinizi daha kolay gerçekleştirebilmek için daha küçük parçalara ayırmayı düşünün. Parçalara ayrılmadan planlanmış bir hedef odaklanmanıza engel olup görevi daha geç tamamlama ihtimalini artırır.

  • Günlük Aktivitelere Önem Verin

Günde en az 30 dakika bir spor egzersizi yapmayı, bulmaca çözmeyi veya bir hobinizi gerçekleştirmeyi düşünün. Sağlıklı bir vücudun, odaklanabilme yetisinin sağlıklı bir zihin olduğunu unutmayın. Beden hastayken ya da zihin depresyondayken odaklanmak zor olacaktır.

Kaynaklar:

https://medium.com/user-experience-design-1/distraction-at-work-is-a-symptom-of-dysfunction-heres-how-to-fix-it-f1106080ee1

https://www.americanexpress.com/en-us/business/trends-and-insights/articles/increase-your-focus-reduce-distractions-tips/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)