Öz Disiplin Nedir? - Girişim Savaşçısı

Öz Disiplin Nedir?

Öz Disiplin Nedir?

Öz disiplin her insan için önem vermesi gereken faydalı becerilerden bir tanesidir. Öz disiplin denilince genellikle insanların aklına kendine karşı sert, hatta belki çokça eleştirel, kısıtlayıcı bir yaşam tarzı yaratmak gibi kavramlar gelir ancak temelde öz disiplin oluşturmak ve geliştirmek içsel gücünüze sahip çıkmak, sağduyulu davranabilip harekete geçmeden önce düşünebilmek, önceliklerinizi belirleyebilmek, tepkilerinizi kontrol edebilmek gibi kavramlarla ilişkilidir. Öz disipline sahip olan insanların pes etmeden ilerleyebilme yetileri gelişmiştir dolayısıyla sebat edebilmeleri ve sabırlı olabilmeleri geliştirmiş oldukları önemli özellikleridir. Aynı zamanda hedeflere ulaşabilmek için kısa vadeli tatminleri erteleyebilme gücüdür.

Neden Önemlidir?

Girişimcilikte, iş hayatında hatta hayatın her alanında hedeflere ulaşmak için motivasyon oldukça önemlidir dolayısıyla öz disiplin de bu konuda iyi olmanızı sağlayacak olan bir güçtür. Size direnme yeteneği de kazandıracak olan öz disiplin sayesinde iyi alışkanlıklar edinip size iyi gelmeyenlerden kurtulmanıza olanak sağlar. Sebat dolu ve kararlı bir güce sahip olabilmek için de öz disiplininizi geliştirmeniz gerekir.

Nasıl Geliştirilebilir?

  • Bedenden sorumlu olmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek

Bir insan kendini daha iyi bir hale getirmek istiyorsa, ilk olarak bedeni için sorumluluk almayı öğrenmelidir. Bedenden sorumlu olmak, öz disiplinin ilk şartıdır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna dememiş Atatürk; sağlıklı işleyen bir zihin yapısı tabii ki öz disiplin için şarttır sağlıklı bir zihin yapısı için de sağlıklı beden şarttır. Bu nedenle fiziksel egzersizlerle vücudumuza hak ettiği esnekliği ve dinçliği verebilmek, sağlıklı beslenmek, gerektiğinde sağlık kontrolleri yaptırmak, vs. vücudumuzu iyi bir durumda tutacaktır.

  • Arzuların esiri olmadan hayatına değer katmanın peşinde olmak

           Üst düzey bir öz disipline sahip olmak anlık, kısa vadeli arzularımızı, gereksiz tüketimimizi kontrol etmekten geçer. İnsanın kendini kaybedecek kadar arzularının esiri olması öz disipline sahip olmak bir yana, kişinin kendini kaybedip hayatının alt üst olmasıyla sonuçlanabilir. Kısa vadeli arzuları aşabilen bir kişi kendine değer katmanın ve kendini geliştirmenin peşindedir ve bunlara kafa yorduğu için de arzularının peşinde kendini tüketmemektedir.

  • Kendi düşüncelerini yönetebilmek

En önemli öz disiplin konularından biri de ruhsal öz disiplini korumayı öğrenmektir. Kendi bedenimizi nasıl yöneteceğimizi bilmemizin yanısıra düşüncelerimizi de öz disiplin ve içsel farkındalık yoluyla yönetebilmek önemlidir. Düşüncelerin ürünleri olduğumuzu varsayarsak, düşünceler yoluyla yarattığımız dünyayı da biz yaratmaktayız diyebiliriz dolayısıyla düşüncelerimizi yönetmeyi öğrenerek gerçek bir öz disiplin uygulayabiliriz.

Kaynaklar:

https://medium.com/@jojo2/three-levels-of-self-discipline-15f59acdad82

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)