Öz Disiplinimizi Nasıl Geliştirebiliriz? - Girişim Savaşçısı

Öz Disiplinimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Öz Disiplinimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Disiplin oluşturmayı öğrenmek, kötü alışkanlıkları bırakmamıza, uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflere ulaşmamıza ve hayatımızı tamamen değiştirmemize izin verebilir. Hayatta hedeflerimize ulaşmak için çok çalışmamız gerektiği aşikardır ve koşullar ne olursa olsun çalışmaya devam edebilmek irade ve disiplin gerektirdiği için bizi öz disiplini olan bir yaşam tarzına götüren adımları atmamız ve tutarlı bir biçimde duygu ve eylemlerimizi kontrol etme konusundaki becerilerimizi geliştirmeliyiz. Öz disiplin konusunda nasıl ustalaşacağınızı öğrendikten sonra başarıya ulaşma olasılığınız da artar. Öz disiplini geliştirme konusunda neler yapabileceğimizi inceleyelim:

  • Hedeflerinizi belirleyin

Disiplinli olmak için öncelikle hayatta ne istediğinizi, hedeflerinizin neler olduğunu netleştirmeniz gerekir. Ne istediğinizi bilmek, hayatınızın önemsediğiniz alanlarını kategorize etmenize ve böylece daha derinden çalışmanıza veya onlardan zevk almanıza imkân verir. Gelecekte olmak istediğiniz kişiyi tezahür ettirin. Ne istediğinizi bildiğinizde, daha disiplinli olmanıza yardımcı olacak eylem planınızı oluşturabileceksiniz.

  • Bir rutin oluşturun

Bir rutin oluşturmak günlük yaşantınızda daha üretken ve disiplinli olmanızı sağlar çünkü hayatı amaçsız yaşamak yerine mutluluk ve başarıyı elde etmek için kendi oluşturduğunuz bir dizi kuralı takip edersiniz. Her günden en iyi şekilde yararlanmak için disiplininizi kullanın. Sezginiz, zamanınızı akıllıca kullanmanız için size rehberlik edecek ve disiplininiz rutininize bağlı kaldıkça gelişecektir.

  • Önce küçük hedefler belirleyin

İlk etapta hedef ve beklentilerinizi çok yüksek tutarak disiplini nasıl sağlayacağınız konusunda kendinizi bunaltmayın. Büyük bir hedefe gitmeden önce küçük hedefler belirleyip bunları gerçekleştirerek güveninizi geliştirin. Kendine karşı sabırlı olmanız ve süreçten sıkılmadan ilerleyebilmeniz sayesinde devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilirsiniz. Küçükten başlayarak zaman içinde öz disiplini nasıl geliştireceğinizi göreceksiniz.

  • Neden başladığınızı kendinize hatırlatın

 Başladığınız yeri unutmadan nihai hedefinizin ne olduğunu aklınızda tutun. İşler özellikle zorlaştığında hedefinizi nasıl ve neden belirlediğinizi ve işiniz bittiğinde ne elde edeceğinizi sürekli kendinize hatırlatın. Hayatınızın kontrolünün tamamen elinizde olduğunu ve belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Ne kadar ilerleme kaydettiğinizi kendinize hatırlatmak için telefonunuza hatırlatıcılar kurun, olumlamalar yapın.

  • Önceliklendirme alıştırması yapın

Hedefe giden yolda hangi görevlere öncelik vereceğinize karar verin ve günlük programınızı buna göre ayarlayın. Hazırlayacağınız bir çalışma planı çok sevmediğiniz ama yapılması da gereken görevleri erteleme olasılığınızı azaltacaktır. Sevmediğiniz işleri önceliklerinizin en üstüne koymayı alışkanlık haline getirin zira yapmayı sevmediğiniz için bu işleri başka bir güne ertelemek disiplin anlayışınızı ve motivasyonunuzu da etkileyecektir.

  • Arkadaşlarınızın sizi sorumlu tutmasını sağlayın

Sevdiğiniz, hayran olduğunuz birinin hedeflerinizi izlemesi sizi daha motive edeceği için bu kişilerin hedeflerinizi bilmesini ve takip etmesini sağlayın. İşler zorlaştığında disiplini nasıl oluşturacağınızı öğrenirken birbirinize ekstra güç vermek için orada olmasının sizi motive ettiğini göreceksiniz.

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)