Personel İşe Alımında Artık Sanal Gerçeklik de Kullanılıyor - Girişim Savaşçısı

Personel İşe Alımında Artık Sanal Gerçeklik de Kullanılıyor

Personel İşe Alımında Artık Sanal Gerçeklik de Kullanılıyor

Sanal Gerçeklik teknolojisi (VR) artık sadece video oyunlarından ibaret bir deneyim olmaktan çıktı ve başka alanlarda da kullanılmaya başlandı. Bu alanlardan biri de işe alımda ve eğitimlerde sanal gerçeklik uygulayan programlar. Bu programlar iş görüşmelerinde her konuda çalışanları işe almak veya eğitmek için sanal gerçekliği kullanan girişimler.  Fortune Business Insights’a göre programların 2019’da 3,1 milyar dolar olan iş hacmi 2027’ye kadar 57,55 milyar dolara ulaşacak.

Sanal gerçeklik işe alım sektöründe nasıl fayda sağlayacak? Burada hedeflenen şey adaylarla tek tek canlı mülakat planlamak yerine zamandan tasarruf ederek teknolojinin sağladığı sanal ortamda röportaj yapmaktır. Şirketler bunu daha fazla tercih etmeye başladı çünkü bu sayede zamandan tasarruf edebiliyorlar çünkü görüşme süreleri kısalıyor.

İşe alımda sanal gerçeklik kullanımı insanlara bir işin kendileri için uygun olup olmadığını görme şansı veriyor. Bunu görebilmeleri için adaylardan bir uygulama yüklemeleri, kulaklık kullanmaları ve VR videosunu izlemeleri isteniyor. Kişi ondan beklenen görevi detaylarıyla yaşayıp o işi yapıp yapamayacağını deneyimliyor.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/business-57805093

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)