Project Mineral - Girişim Savaşçısı

Project Mineral

Project Mineral         

Kişiselleştirilmiş bilgileri yapay zeka ve çeşitli teknolojiler sayesinde daha fazla kullanıp kişiye özel ürünleri ve hizmetleri giderek daha fazla ortaya çıkarabildiğimiz bu dönemde artık bitkiler de bir nevi kişiselleştirilmiş hizmet alabilecekler. Google’ın ana şirketi Alphabet, çiftçilerin mahsul verimini artırmalarına yardımcı olmak için bir tarladaki tek tek bitkileri inceleyebilen prototip robotları üretti.

Project Mineral adı verilen projede amaç ayrı ayrı her bitkiyi bireysel olarak izleyerek ihtiyaç duyduğu beslenmeyi ve bakımı sağlamak ve bu yolla gıda büyümesini sürdürülebilir ve daha verimli hale getirmek. Günümüzün standart araçlarının artık çiftçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri vermediğini belirten projenin sorumluları hedeflerinin dünyayı değiştiren teknolojiler yaratmak olduğunu ifade ediyorlar.

Mahsul veriminin genetik ve çevresel etmenlerinin çözülmesinin hedeflendiği projede robotlar bitki boyu, yaprak alanı ve meyve boyutu ile ilgili bilgileri kaydedip, daha sonra veriler, modelleri analiz edip ve çiftçilere daha fazla verim için tavsiyeler veren yapay zeka destekli bir makine öğrenimi sistemini kullanıyorlar. Şirket şu anda ABD, Arjantin, Güney Afrika ve Kanada’daki çiftçilerle çalışıyor, ancak robotların ticari ürün olarak piyasaya sürülmesi için kesin bir tarih yok.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/technology-54538849

https://businessner.com/google-robots-will-roam-fields-

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)