SENYORAPP - Girişim Savaşçısı

SENYORAPP

SENYORAPP

Senyorapp, 50+ yaş grubununun sağlıklı yaş almasını amaçlar. Sağlıklı yaş alma süreci aktif yaşam, sosyal yaşam ve sürekli öğrenme deneyiminden oluşur. Senyorapp, yeni beceriler öğrenmesine, başkalarıyla bağlantı kurmasına ve yeni yaşam deneyimlerinin kilidini açmasına yardımcı olarak senyorların (50+)keyifli ve sağlıklı yaşam sürmesini hedefler.

Ağustos 2020’de ilk adımlarını atan Senyorapp, sağlıklı yaş almanın en erişilebilir yolu olarak yola çıktı! Senyorapp’ten bahsetmeden önce sana bizi daha iyi anlaman için bir kaç bilgi sunmak istiyoruz.

Gerontoloji: Sosyoloji, geriatri, farmakoloji, psikoloji, biyoloji gibi bir çok bilimin yaşlılık konusunda özelleşmesiyle oluşan multidisipliner bir bilim. Yaş almanın daha çok sosyolojik & davranışsal tarafına odaklanır. Bu anlamda tıbbi bilim olan geriatriden ayrışır. Gerontoloji lisans eğitimi alıp, bu alandan mezun kişilere gerontolog ünvanı verilir. Geriatristler ile çok karıştırılır ancak bu konuda psikolog & psikiyatrist arasındaki korrelasyonun aynısı gerontolog & geriatrist arasında da olduğu söylenebilir.
Senyor: İngilizce senior kelimesinden gelen kelime, kıdemli & tecrübeli insan anlamına gelmektedir. Bütün bunların yanı sıra Avrupa ülkelerinde asil & saygı duyulması gereken kişilere seslenme, belirtme kelimesi olarak kullanılmaktadır.

Bu bilgiler ışığında sağlıklı yaş almayı her senyor için erişilebilir kılmak & ilerleyen yıllarda bağımsız & dinç yaşam sağlamaktayız. Bunu Senyorapp mobil uygulamamız üzerinden canlı- online-interaktif grup dersleri & etkinlikleri ile sağlıyoruz.

Girişim Savaşçısı katılımcılarından Ayşenur Kaya Yalçın tarafından hayata geçirilen girişim Ağustos 2020 yılında başlatıldı. Öncelikle detaylı pazar analizi yapıldı. Girişimciler buradaki amaçlarının şirketin hedef kitlesini anlamak ve ürünü ihtiyaçlara, kullanım alışkanlıklarına yönelik bir hale getirmek ve bunu doğrulamak olduğu belirtti. Girişim, Mayıs-Haziran döneminde yüzde 50, Haziran-Temmuz’da ise yüzde 83 büyüme kaydetti. Şimdiye kadar 2 bin kişi tarafından indirilen uygulamada 30 eğitmen 1200 canlı ders düzenledi. Şu anda uygulamada sağlıklı yaş alma üzerine 50 ders var. Bu derslerden en çok talep görenler; örgü, makrome, sudoku, yoga, yüz yogası ve pilates.

Senyorapp henüz yatırım almamış olsa da Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle daha yaşanabilir bir dünyayı odağına alan girişimleri desteklemek üzere hayata geçirilen Etki Girişimciliği Programı’na (EGP) 6 teknoloji tabanlı girişim arasına girdi.

AYŞENUR KAYA YALÇIN
Girişim Savaşçısı Katılımcısı

Kurucu

AYŞENUR KAYA YALÇIN