Rigetti Computing İngiltere'de - Girişim Savaşçısı

Rigetti Computing İngiltere’de

Rigetti Computing İngiltere’de

Kuantum bilgisayarlar için kullanılan kuantum entegre devrelerin geliştiricisi olan Kaliforniya çıkışlı Rigetti Computing firması 10 milyon £ değerindeki konsorsiyum ile kuantum bilgisayarların ticarileşmesinin yaygınlaştırılması amacıyla İngiltere’de çalışmalarına başlıyor. Oxford Instruments, Edinburgh Üniversitesi, kuantum yazılım firması Phasecraft, ve Standard Chartered bankası ile işbirliği yapacak olan firma, 3 yıllık program boyunca İngiltere’deki ilk kuantum bilgisayarını kuracak, işletimini sağlayacak, bulut aracılığıyla müşterilerine ve partnerlerine sunacak. Quantum bilgisayarcılığı İngiltere’de yaygınlaştırmaya ek olarak, girişimin diğer bir önemli hedefi de ülkenin kuantum bilgisayar becerilerini, altyapısını ve ulusal tedarik zincirini geliştirmek ve yüksek performanslı bir bilgisayar endüstrisi geliştirmek.

“İngiltere’nin kuantum teknolojisine yatırım yapmasının temel nedeni sadece toplumu etkileyecek ve yönlendirecek ürünler ve hizmetler geliştirmek değil, aynı zamanda yetenek ve uzmanlık alanlarını geliştirmek, yeni iş alanları yaratmak, bu üstün bilimi ekonomik refaha da dönüştürmektir.” diyen kuantum teknolojileri direktörü Roger McKinlay, Rigetti gibi kuantum alanındaki lider bir firmanın bu proje yoluyla İngiltere’ye yatırım yaptığına çok memnun olduklarını belirtti.

Kaynaklar:

https://webrazzi.com/2020/09/04/rigetti-computing-ingiltere-nin-ilk-ticari-kuantum-bilgisayarini-uretiyor/

https://www.globenewswire.com/news-release/2020/09/02/2087495/0/en/Rigetti-Computing-to-Lead-10M-Consortium-to-Launch-First-Commercial-Quantum-Computer-in-UK.html

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)