Sanal Gerçeklik ve Turizm - Girişim Savaşçısı

Sanal Gerçeklik ve Turizm

Sanal Gerçeklik ve Turizm   

Reality (VR) dediğimiz Sanal Gerçekliği turizm açısından değerlendirecek olursak gerçek, fiziksel seyahatin yerini alma potansiyeli nedir? Pandemiden önce bu soruya düşük bir ihtimal diyebilirdik ancak öyle zamanlardan geçiyoruz ki dünyanın her yerinde 2020’nin başından beri özel durumlar yaşıyoruz. COVID-19 salgını hem fiziksel teması kısıtladı hem de eğlence ve turizm endüstrisini bir bütün olarak fazlasıyla etkiledi.

 OECD’ye göre, turizm ekonomisi, koronavirüs salgını tarafından ağır olarak etkilendi. Krizin süresine bağlı olarak, 2020’de uluslararası turizm ekonomisinde %60-80 oranında düşüşün yaşanabileceğini gösteriyor. Seyahat planları aniden durma noktasına gelince turizm işletmeleri potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekmek için hala çok yeni hatta emekleme aşamasında olan sanal gerçekliğe yöneldiler ve boşluk önlemi olarak başlayan bu teknolojinin uzun vadeli geliştirilebilecek bir araç olduğu düşünüyorlar.

Global Data’da turizm analisti ve VR’nin turizmdeki uygulamaları üzerine bir rapor hazırlayan  Ralph Hollister, “Bu salgın ilerledikçe, tüketiciler bu teknolojiye daha fazla alıştıkça sanal gerçekliğin geçerli bir alternatif seyahat biçimi haline gelme şansı o kadar yüksek olacak" diye belirtiyor.

 ABD merkezli bir VR ve 360 derece video pazarlama ve prodüksiyon şirketi olan Travel World VR’nin patronu Steve Perillo ise Pandeminin bugüne kadar “henüz tam anlamıyla hedefine ulaşmamış" bir teknoloji için “adrenalin atışı" olduğunu VR tabanlı turizm hızının gerçekten arttığı ve uzaktan seyahat kavramını gerçekten başlattığını ifade ediyor.

Bazı ülkeler ise turizm endüstrilerinin kademeli olarak toparlanmasına hazırlanmak ve hatta bu konuda öncüler arasında olmak için VR pazarlama çabalarını hızlandırmış bulunuyor. Bunların en önemlileri arasında sanal gerçeklik ile ilgili bir dizi kapsamlı projeyi açıklayan Almanya da var.

https://www.bbc.com/news/business-54658147

http://www.virtual-reality-in-tourism.com/vr-travel-in-covid-times-interview-with-daniel-sarkady/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)