Shopify İçin NFT Programı Ne İfade Ediyor? - Girişim Savaşçısı

Shopify İçin NFT Programı Ne İfade Ediyor?

Shopify İçin NFT Programı Ne İfade Ediyor?

Şirketler için NFT programının beta sürümünü yayına aldığını duyuran Shopify için bu durum hiç de şaşırtıcı değil zira NFT satışları sadece geçen yılın 3. çeyreğinde 10,7 milyar dolara fırlamış görünüyor. Artık Shopify altyapısı kullanan işletmeler, markalı NFT satışlarını Shopify’da bulunan mağazaları üzerinden gerçekleştirebilecek.

Örneğin, NBA’den Chicago Bulls, Shopify’da çevrimiçi bir mağaza açarak NBA şampiyonluk halkalarının dijital çizimleri de dahil olmak üzere ilk NFT’lerini başlattı. Bu ne anlama geliyor? Bundan böyle Chicago Bulls taraftarları, bir NFT pazarına gitmek yerine artık dijital sanatı doğrudan takımın çevrimiçi mağazasından bir kredi veya banka kartı kullanarak satın alabilecekler. Shopify’ın ticari hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Kaz Nejatian’ın ifadesine göre NBA ekibi bunları kullanıma sunduğu ilk günde sadece 90 saniye içinde satışını gerçekleştirdi.

Ödeme sürecinin nasıl gerçekleşeceğine bakacak olursak, bu modelde ödemeler Shopify Payments, Shop Pay, banka/kredi kartı ve kripto ödeme yöntemleri üzerinden gerçekleşecek ancak programın şu an sadece ABD’deki Shopify Plus kullanıcılarına açık olduğunu söyleyebiliriz. Shopify ekibi müşterilerin NFT’lerini e-posta yoluyla kolayca talep edebileceğini ve bunları doğrudan cüzdanlarına ekleyebileceklerini ifade ediyor.

Tüccarların doğrudan Shopify vitrinleri aracılığıyla NFT satmalarını mümkün kılan şirket, NFT satmak isteyen tüccarlar için erişim yarattığını ifade ediyor ve başkan yardımcısı Nejatian, Shopify’ın birden fazla blok zincirini desteklediğini, müşterilerin hangi blok zincirini satmak istediklerini seçebileceklerini ifade ediyor. Tüccarlar NFT pazarında satış yapmak istediklerinde o pazar tarafından desteklenen blok zincirine dayalı olarak seçim yapmaları gerekiyor. Örneğin Chicago Bulls, NFT’leri için Flow blok zincirini seçti. Bugün her ne kadar Shopify’da Flow ve Ethereum arasından seçim yapılabilse de Nejatian yakın bir zamanda diğer blok zincirlerle daha fazla seçeneğe sahip olunacağını ifade ediyor.

NFT 2021’de icat edilmedi ancak 2021’de her türden endüstriye ait insanların ve şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı; öyle ki NFT sektörünün giderek büyüdüğünü gösteren başka bir istatistik de Google’da “NFT" ve “NFT Satın Al" gibi ifadelerin aratılmasının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıdır.

Kaynaklar:

https://cryptopotato.com/shopify-allows-merchants-to-mint-and-sell-nfts-on-its-platform/

https://nftnow.com/news/shopify-mint-and-sell-nfts/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)