“Wantrepreneur” mü yoksa “Entrepreneur” müsünüz? - Girişim Savaşçısı

“Wantrepreneur” mü yoksa “Entrepreneur” müsünüz?

“Wantrepreneur” mü yoksa “Entrepreneur” müsünüz?

“Entrepreneur” dediğimiz terim girişimci kişilere verilen addır yani onlar girişimcilik yolunda ilerleyen girişimcilerdir. Peki “Wantrepreneur” kimdir ve bu terimdeki özellikleri yansıtan kişiler ne yapmaktadır ki bun kişiler böyle adlandırılır? “Wantrepreneur” olarak adlandırılan kişide girişimci olma arzu ve isteği vardır ancak bunun için yeterince çaba yoktur. Onların genelde “mükemmel” fikirleri de vardır ancak henüz bu fikirlerin fikir aşamasından çıkıp uygulama aşamasına geçmesi söz konusu değildir. Bu kişiler kafalarında net bir vizyon belirleyip bu vizyonu gerçekleştirmek için gereken çaba ve kararlılıktan yoksundurlar, onlar daha çok yapmak yerine hayal kurarlar.

 Erteleme alışkanlığı bu tip insanlarda oldukça yaygındır oysa zamanında gerçekleştirilmeyen fırsatlar işin başkaları tarafından yapılmasına zemin hazırlayacaktır. Bu gruptaki insanların böyle durumlarda gösterdiği tepki genellikle “Benim aklıma gelmişti” tepkisidir. Ayrıca, bu insanlar şikayetçi bir tutum benimserler. “Para olsa ben de yaparım, çok fazla rakip var” vs, diyerek her zaman bahaneler uydururlar. Girişime başlamak için doğru zamanı beklemek de bu insanların bir yanılsamasıdır zira gerçek girişimci için “doğru zaman” diye bir kavram yoktur. Kendi girişim fikirleri ve tutkularına güvenip onları takip etmek yerine denenmiş, başarıya ulaşmış diğer girişimcilerin işlerine benzer işler yapmayı daha mantıklı bulurlar.

Gerçek bir “Entrepreneur” olmak istiyorsanız ama daha ziyade aslında yukarıda belirtilen “Wantrepreneur” tutumlarını benimsemişseniz, bunları değiştirmeye yönelik azimli ve farkında bir yaklaşım geliştirerek sizdeki bu olumsuz davranış ve düşünce kalıplarını aşmanız gerekmektedir.

Kaynaklar:

https://www.smartcapitalmind.com/what-is-a-wantrepreneur.htm

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)